Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Warszawie

Edytuj profil
Typ biblioteki: 
Publiczna
Ulica, numer: 
Tyniecka 40a
Kod pocztowy: 
02-621
Miejscowość: 
Warszawa
Województwo: 
Plan wydarzeń podczas Nocy Bibliotek 3 czerwca 2017 r.: 

Centralna Noc Bibliotek z udziałem organizatorów akcji, transmitowana do 1300 bibliotek w całej Polsce.

Program wydarzeń:

16.00 – 22.00 Piknik na dziedzińcu biblioteki

W Noc Bibliotek rozkładamy leżaki i zapraszamy do czytelni plenerowej, w której książki będą na wyciągnięcie ręki. Zanurzymy się w lekturze… „Na Bardzo Spokojnym Oceanie znajduje się niezwykły archipelag, gdzie żyją ludzie, ptaki i koty (...) Mieszkańcy archipelagu są towarzyscy,... najchętniej jednak spędzają czas we własnych bibliotekach, gdzie zawsze czeka na nich gorąca herbata różana. A z każdej przeczytanej książki codziennie powstaje nowa wyspa-marzenie... („Wyspy”, Anita Graboś, Wydawnictwo Nasza Księgarnia)

Do Wysp (wielkoformatowych ilustracji), które najmłodsi uczestnicy Nocy będą mogli pokolorować, zacumują papierowe statki. Wspólnie z dziećmi będziemy nadawać nazwy wyspom i szukać Wyspiarzy. 

Dobre jedzenie zapewni food truck „Zapchaj Mordor”.

 

16.00-19.00 Warsztaty z sitodruku z Oficyną Peryferie, cz.1. Nadruki z pamiątkowym logo i hasłem tegorocznej Nocy Bibliotek „Czytanie porusza” na torbach płóciennych - niepowtarzalna okazja do samodzielnego wykonania nadruku znaku akcji autorstwa Piotra Młodożeńca.

Oficyna Peryferie to pracownia sitodruku, Riso i książki artystycznej. Zespół Oficyny to artyści, których pasją jest poligraficzne rzemiosło. Stosują niezaawansowane technologie, które umożliwiają im wytwarzanie książek w niskim lub średnim nakładzie. Koncentrują się na autorskich projektach wydawniczych i działalności edukacyjnej z zakresu introligatorstwa i drukarstwa. Ich misją jest szerzenie wiedzy na temat różnych metod druku artystycznego oraz popularyzacja self-publishingu i wydawnictw-samoróbek. Prowadzą najpopularniejsze w Polsce Warsztaty Introligatorskie i jedyne tego typu zajęcia drukarskie z RISO oraz sitodruku. 3 czerwca w Noc Bibliotek Oficyna Peryferie otworzy swój warsztat na Tynieckiej. Zapraszamy do wspólnego drukowania! Każdy z uczestników Centralnej Nocy Bibliotek otrzyma płócienną torbę, na której własnoręcznie będzie mógł nadrukować pamiątkowe logo Nocy Bibliotek "Czytanie porusza" autorstwa Piotra Młodożeńca. Oprócz tego będzie można wydrukować pamiątkowe grafiki związane z czytaniem i książkami według pomysłu Oficyny Peryferie.

Wstęp wolny.

16.00 - 17.00 – warsztaty interaktywne dla dzieci w wieku 6 - 9 lat na podstawie serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”

Wszystkich miłośników zagadek i łamigłówek zapraszamy do udziału w warsztatach z Lasse i Mają. Jeśli lubicie tropić, dedukować i odkrywać zaszyfrowane wiadomości, to koniecznie weźcie udział w detektywistycznej przygodzie. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” to bestsellerowa seria książek Martina Widmarka (tekst) i Heleny Willis (ilustracje). Akcja książek rozgrywa się w małym szwedzkim miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne.

Wstęp wolny. Zapisy on-line na stronie biblioteki www.mbddim.pl, liczba miejsc ograniczona. Warsztaty dla dzieci w wieku 6-9 lat, prowadzenie: Wydawnictwo Zakamarki

16.00 - 17.00 –  warsztaty „Biblioteka marzeń”

Rozbudzamy wyobraźnię i wymyślamy niekonwencjonalne biblioteki! Podczas warsztatów wysłuchamy opowieści "O dzieciach, które kochają książki” (tekst i ilustracje Peter Carnavas), spróbujemy odgadnąć jak wyglądałaby biblioteka na Księżycu, a jak np. na dachu wieżowca? Poznamy przykłady już istniejących i oryginalnie zaprojektowanych budynków, dowiemy się również kogo i co w nich znajdziemy. Na koniec samodzielnie stworzymy makietę wymarzonej biblioteki.

Wstęp wolny. Zapisy on-line, liczba miejsc ograniczona. Warsztaty dla dzieci w wieku 4-6 lat

 

17.15 - 18.45 – film dla dzieci w wieku dzieci 6 -11 lat  „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”

Bohaterowie znani z książek Martina Widmarka i Heleny Willis - na dużym ekranie! Pełne humoru i zaskakujących zwrotów akcji przygody dwójki młodych detektywów na tropie tajemnicy diamentu

z fantastycznym polskim dubbingiem. W polskiej wersji językowej w rolach szefowych mafii: Agnieszka Dygant i Małgorzata Kożuchowska. Film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra” jest laureatem Złotego Żuka (nagroda przyznawana corocznie przez Szwedzki Instytut Filmowy za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu), laureatem nagrody publiczności na Festiwalu Kino Dzieci 2016.

Wstęp wolny. Zapisy on-line na stronie biblioteki www.mbddim,pl, liczba miejsc ograniczona.

17.15 - 18.30 –  Hip-hop – warsztat na freestyle'u dla młodzieży gimnazjalnej z MC Mikserem (wiek 12+)

Zobacz, jak rapuje Mikser!

Mikser - Mikołaj Mądrzyk, to raper, który „na żywo” tworzy teksty z podanych słów. Podczas warsztatów artysta pokaże swoje umiejętności sceniczne, odsłoni kulisy pracy nad warstwą muzyczną

i tekstową utworów. Każdy z uczestników będzie mógł spróbować stworzyć utwór rapowy, a pomogą w tym ćwiczenia z kreatywności. Zadania z tego zakresu umożliwiają uczestnikom lepiej zrozumieć czym jest kreatywność?, jak ją ćwiczyć?, i dlaczego jest ona tak ważna w codziennym życiu?

Podejmijcie wyzwanie i przyłączcie się do wspólnego rymowania! Wstęp wolny. Zapisy on-line, liczba miejsc ograniczona.
Warsztaty dla młodzieży i dorosłych.

 

19.00 - 20.15 – oficjalne otwarcie III ogólnopolskiej Nocy Bibliotek na scenie, z udziałem m.in. Teresy Lipowskiej, Grzegorza Kasdepke oraz gości specjalnych: Joanny Racewicz i Michała Rusinka. W programie m.in. wspólne głośne czytanie „Lokomotywy”.

20.00-22.00 Warsztaty z Oficyna Peryferie cz. 2. Artystyczne nadruki na papierze, związane z czytaniem i książkami.

 

20.30 - 21.30 – rodzinne warsztaty z Michałem Rusinkiem 

„Nowe przygody Kubusia Puchatka” to oficjalna kontynuacja klasycznych opowiadań A.A. Milne’a autorstwa najlepszych współczesnych pisarzy dla dzieci w znakomitym przekładzie  Michała Rusinka, który spotka się uczestnikami Nocy Bibliotek. W programie czytanie fragmentu książki, a także literackie zabawy z jej bohaterami.

Wstęp wolny. Zapisy on-line, liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty dla dzieci w wieku 6-10 lat

 

20.30 - 21.30 – Czekoladowy Wieczór Literacki 

Spotkanie dla młodzieży gimnazjalnej dotyczące książki pt. „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” z udziałem autorów: Katarzyny Terechowicz i Katarzyny Ryrych. Spotkanie poprowadzą Elżbieta Olszewska, współautorka książki "Z dzieckiem w świat wartości" oraz aktorka i mama Małgorzata Ostrowska-Królikowska. (wiek 13+)

 

21.30 - 22.30 – koncert: Mikser i Dj Gram – improwizacje literackie

Mikser - Mikołaj Mądrzyk - raper, który przełamuje stereotypy związane z muzyką hip-hop. Improwizuje na żywo, a tematyka poruszana w jego tekstach często opiera się na koncepcjach filozoficznych. Jest laureatem Nagrody Publiczności w programie ŻywyRap2 (organizowanym przez wytwórnię muzyczną Hemp Record's). Zdobył również pierwsze miejsce w turnieju freestyle'owym o nazwie "Święta Wojna" i drugie miejsce w konkursie o nazwie "Hip Hop Debiuty".

https://www.youtube.com/user/mikserfreestyle

Bezpłatne wejściówki do odbioru w mokotowskich bibliotekach!

22.30 - 00:15 - Film dla wytrwałych: szczegóły w repertuarze kina.

 
 
 
Back to Top