1. Powiatnie przybyłych, zapoznanie z planem Nocy w Bibliotece.
2. Konkurs "Kuferek Rozmaitości Książkowej"- losowanie przedmiotu, który budzi skojarzenia z określonym dziełem literackim.
3. Konkurs drużynowy- po dobraniu grup liderzy otrzymują kopertę, zawierającą krótki opis fabuły/ opis postaci/ element charakterystyczny dla określonej lektury szkolnej. Po odgadnięciu należy tę książkę zlokalizować na półce biblioteki szkolnej i na podstawie tekstu wykonać dalsze zadania. W zależności od wieku uczestników: ALFABET- Do każdej litery z alfabetu dopasuj choć jedną rzecz z książki; LIST- Zastanów się, czy to dobra książka dla młodzieży czy zła? Zbierz argumenty. Napisz do autora list lub e-mail. Jeśli autor żyje, wyślij go!; ŚWIĘTY MIKOŁAJ- Zrób listę prezentów, które przydałyby się bohaterom. Zilustruj ją; DORADCA- Przeanalizuj charaktery postaci. Napisz, jakie zawody powinni w przyszłości wybrać i
dlaczego; WRÓŻKA- Wylosuj 5 miejsc na świecie. Wymyśl, w jakie tarapaty wpakowaliby się tam twoi bohaterowie.
4. "Spotkanie z legendą"- praca z możliwie największą mapą powiatu radomskiego. Chętni uczestnicy losują karteczki z nazwami miejscowości z najbliższego regionu lub samodzielnie wskazują te, o których chcieliby posłuchać legendy. W dalszej części zaprezentowana zostanie sylwetka Zenona Gierały, mieszkańca gminy Zakrzew, znanego pisarza - regionalisty oraz odczytanie wybranych legend.
5. Podchody literackie po szkole (rodzaj gry terenowej, ale w budynku placówki). Wewnątrz klas, korytarzy i szkolnych "zakamarków" zostaną umieszczone zadania i wskazówki do ich prawidłowego wykonania. Trasy pochodu zostaną odpowiednio oznaczone. Przy każdym polu będą czekać na uczniów zadania o tematyce literackiej (efekt prawidłowej odpowiedzi oraz negatywnej wywoła dalsze ruchy grupy)- jak w grze planszowej.
6. Ściana czytelnicza- uczestnicy zostaną poproszeni o wykaligrafowanie imion i nazwisk ulubionych autorów, bohaterów, którzy szczególnie utkwili w pamięci, krótkich recenzji ulubionych książek, cytatów z lektur. Następnie na zakończenie Nocy w Bibliotece uroczyście rozwiesimy przygotowane materiały na ścianie w bibliotece szkolnej.
7. Pożegnanie uczestników, wręczenie upominków i dyplomów uczestnictwa.
Księgozbiór szkolnej biblioteki mógłby wzbogacić się o literaturę beletrystyczną, książki o tematyce przygodowej. Wielkim powodzeniem wśród uczniów cieszy się cykl powieści o Harrym Potterze, którego niestety, nie ma w szkolnej bibliotece.