Biblioteka Szkolna w Rożnowie

Edytuj profil
Typ biblioteki: 
Szkolna
Ulica, numer: 
Rożnów 269
Kod pocztowy: 
33-316
Miejscowość: 
Rożnów
Województwo: 
Plan wydarzeń podczas Nocy Bibliotek 3 czerwca 2017 r.: 

„NOC BIBLIOTEK” W ROŻNOWIE

W ramach tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek”, w piątek 02.06.2017 r., w Rożnowie uczniowie całej szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami brali udział
w biblioterapeutycznych podchodach zatytułowanych „W poszukiwaniu uczuć – literackie podchody drużyny pani Miłki po Rożnowie (literacki questing).

Podchody „W poszukiwaniu uczuć” są próbą przełożenia znanej w turystyce metody questingu na jej literacki odpowiednik i wynikają z potrzeby pracy nad dziecięcymi emocjami oraz stosowania w szkolnictwie i w biblioterapii kreatywnej nauki poprzez zabawę.

Zaprezentowane przez autorkę – panią Elżbietę Bukowiec - scenariusze nawiązują do książki Grzegorza Kasdepke „Wielka księga uczuć” i są częścią zebranych w jednej publikacji literackich podchodów drużyny Pani Miłki po Rożnowie w poszukiwaniu radości, miłości, szczęścia, smutku, strachu i odwagi zatytułowanych:

  • Drużyna Pani Miłki na tropie radości
  • Drużyna Pani Miłki na tropie miłości
  • Drużyna Pani Miłki na tropie szczęścia
  • Drużyna Pani Miłki na tropie smutku
  • Drużyna Pani Miłki na tropie strachu
  • Drużyna Pani Miłki na tropie odwagi

W załączniku przedstawiam (stanowiące część questingu) „Podchody drużyny Pani Miłki w poszukiwaniu miłości”.

Po aktywnym zapoznaniu się z wszystkimi przeznaczonymi na ten dzień uczuciami, uczniowie wrócili do szkoły, w której czekały na nich kolejne niespodzianki:

  • „Komnata tajemnic pirata Sparrowa”, z której dzieci, po otrzymaniu przygotowanych przez panią od języka angielskiego –p. Agnieszkę Smolorz odpowiednich wskazówek, wyruszyły na poszukiwanie słodkich skarbów ukrytych na terenie szkoły.
  • „Labirynt Minotaura” i „Komnata Literackiego Architekta”. Stworzony przez panią od wychowania fizycznego (Panią Anetę Flądro) i panią od historii (panią Małgorzatę Hajduk) labirynt zachęcał do kreatywnego pokonywania przeszkód, by móc dotrzeć na miejsce, w którym dzieci z kartonów, materaców i z klocków budowały „Wieżę tolerancji” i „Zamek akceptacji”.
  • Budowle nawiązywały w treści do zorganizowanej na terenie Zespołu Szkół w Rożnowie wystawy „Śladami Fiedlerów” – Rożnowski Ogród Tolerancji.
  • Wystawa „Śladami Fiedlerów” – Rożnowski Ogród Tolerancji (otwarta dla zwiedzających do końca czerwca bieżącego roku ) – umieszczona została na 2 poziomach szkoły i obejmuje: wykonaną przez uczniów z różnych materiałów makietę.
  • W jej centrum można dostrzec złożone jak do modlitwy dłonie obejmujące pączek pięknej róży oraz zamknięty wokół nich, wśród soczystej zieleni, korowód różnorodnych postaci ewokujący treści dotyczące tolerancji. Na korytarzu znajdują się także plakaty nawiązujące do książek z motywem akceptacji, różany ogród – kolorowe bristolowe kwiaty – z aforyzmami na temat szacunku. Ponadto rozmieszczone zostały na stelażach wydruki okładek książek o tolerancji.
  • Na drugim poziomie szkoły znajduje się z kolei wystawka poświęcona twórczości rodziny Fiedlerów – począwszy od Arkadego, zachęcająca do odwiedzenia Puszczykowa – pracowni literackiej. Zostały w niej zgromadzone eksponaty przywiezione z wypraw, najpierw przez autora „Dywizjonu 303”, a obecnie jego synów i wnuków .
  • Stowarzyszenie „Szerokie Horyzonty” – literackie gry i zabawy umysłowe, które  prowadziła pani od matematyki – pani Małgorzata Bednarska.
  • O godzinie 18.00 uczestnicy kółka teatralno-dziennikarskiego i „ biblioteczni pomocnicy” spotkali się w szkole, by uczcić niezwykłą uroczystość kreatywnymi pomysłami.
  •  

    Niezwykłą radość sprawiły dzieciom między innymi zabawy związane z układaniem napisu „Noc Bibliotek” z książkowych darów, literacko- teatralne figury także z nowości książkowych, np. słoneczko.

     

    Biblioteka w Rożnowie w nocy z 02.(piątek) na 03.06. (sobota) i przyległa do niej hala sportowa została zamieniona przez dzieci i młodzież w teatralno-książkowy ogród, w którym każdy z uczestników mógł się wykazać oryginalnymi pomysłami związanymi z czytaniem.

    Czytanie poruszyło zarówno ciała, jak i dusze uczniów, którzy w teatralnym korowodzie dokonywali nietypowych językowych oraz treściowych eksperymentów związanych ze swoimi ulubionymi książkowymi bohaterami. Pojawiły się więc dialogi postaci pochodzących z odmiennych książek pod względem ich treści i formy, literacki ogród  rozbrzmiewał też prozatorskimi tekstami wzbogaconymi o znane polskie melodie oraz dźwiękami i rytmicznymi podskokami czytelników tańczących zumbę.

    Ponadto ze szkolnej, teatralnej garderoby co jakiś czas wyłaniały się niespodziewanie postaci pochodzące wprost ze znanych baśni , legend i powieści, które zachwycały swym strojem i oryginalnymi wypowiedziami.

  • Całej uroczystości niezwykłą oprawę nadał kiermasz literacki, nadzorowany przez panią od języka polskiego – panią Joannę Job.
  • Można było na nim zakupić książki od wspaniałych darczyńców – około 30 wydawnictw.

     Loga sponsorów i partnerów akcji „Noc Bibliotek” zostały zamieszczone na plakacie informacyjnym w szkole i w innych uczęszczanych miejscach Rożnowa.

    Plakat poniżej:

  • „Noc Bibliotek” w Rożnowie poruszyła zatem nie tylko całą lokalną społeczność, która z wielką ochotą przyłączyła się do akcji i otwarła swoje pomocne dłonie , ale też znaczną ilość sponsorów z całej Polski.
  • Gorąco wszystkim dziękujemy!

    W myśl hasła „Czytanie porusza” zapraszamy zaś serdecznie na stronę www.roznowinki.wordpress.com.

    Można tam znaleźć informacje dotyczące między innymi biblioterapii i wszystkie, które ukazały się do tej pory numery szkolnego czasopisma Rożnowinki.

    Pomysł redagowania strony dotyczącej biblioterapii wiąże się bezpośrednio z zainteresowaniami redaktorki czasopisma Rożnowinki i jej przekonaniami co do słuszności pracy z dziećmi metodami opartymi na książce pełniącej rolę terapeutyczną.

    Strona ta ma na celu służyć pomocą wszystkim tym osobom, którym zależy na rozbudzeniu zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, rozwijaniu tolerancji i otwartości na innych, szczególnie osób słabszych intelektualnie, z różnego rodzaju zaburzeniami , rozwiązywaniu konfliktów zgodnie z zasadami współżycia w grupie, pomocy w określaniu, a także rozpoznawaniu, wyrażaniu i rozumieniu uczuć własnych oraz cudzych.

Elżbieta Bukowiec

szkolna koordynatorka i inicjatorka akcji

w Zespole Szkół w Rożnowie (województwo małopolskie)

Chętnie przyjmiemy do księgozbioru: 

Chętnie przyjmiemy dary na szkolny kiermasz literacki.

 
 
 
Back to Top