„NOC BIBLIOTEK” W ROŻNOWIE
W ramach tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek”, w piątek 02.06.2017 r., w Rożnowie uczniowie całej szkoły podstawowej wraz ze swoimi wychowawcami brali udział
w biblioterapeutycznych podchodach zatytułowanych „W poszukiwaniu uczuć – literackie podchody drużyny pani Miłki po Rożnowie (literacki questing).
Podchody „W poszukiwaniu uczuć” są próbą przełożenia znanej w turystyce metody questingu na jej literacki odpowiednik i wynikają z potrzeby pracy nad dziecięcymi emocjami oraz stosowania w szkolnictwie i w biblioterapii kreatywnej nauki poprzez zabawę.
Zaprezentowane przez autorkę – panią Elżbietę Bukowiec - scenariusze nawiązują do książki Grzegorza Kasdepke „Wielka księga uczuć” i są częścią zebranych w jednej publikacji literackich podchodów drużyny Pani Miłki po Rożnowie w poszukiwaniu radości, miłości, szczęścia, smutku, strachu i odwagi zatytułowanych:
W załączniku przedstawiam (stanowiące część questingu) „Podchody drużyny Pani Miłki w poszukiwaniu miłości”.
Po aktywnym zapoznaniu się z wszystkimi przeznaczonymi na ten dzień uczuciami, uczniowie wrócili do szkoły, w której czekały na nich kolejne niespodzianki:
Niezwykłą radość sprawiły dzieciom między innymi zabawy związane z układaniem napisu „Noc Bibliotek” z książkowych darów, literacko- teatralne figury także z nowości książkowych, np. słoneczko.
Biblioteka w Rożnowie w nocy z 02.(piątek) na 03.06. (sobota) i przyległa do niej hala sportowa została zamieniona przez dzieci i młodzież w teatralno-książkowy ogród, w którym każdy z uczestników mógł się wykazać oryginalnymi pomysłami związanymi z czytaniem.
Czytanie poruszyło zarówno ciała, jak i dusze uczniów, którzy w teatralnym korowodzie dokonywali nietypowych językowych oraz treściowych eksperymentów związanych ze swoimi ulubionymi książkowymi bohaterami. Pojawiły się więc dialogi postaci pochodzących z odmiennych książek pod względem ich treści i formy, literacki ogród rozbrzmiewał też prozatorskimi tekstami wzbogaconymi o znane polskie melodie oraz dźwiękami i rytmicznymi podskokami czytelników tańczących zumbę.
Ponadto ze szkolnej, teatralnej garderoby co jakiś czas wyłaniały się niespodziewanie postaci pochodzące wprost ze znanych baśni , legend i powieści, które zachwycały swym strojem i oryginalnymi wypowiedziami.
Loga sponsorów i partnerów akcji „Noc Bibliotek” zostały zamieszczone na plakacie informacyjnym w szkole i w innych uczęszczanych miejscach Rożnowa.
Plakat poniżej:
W myśl hasła „Czytanie porusza” zapraszamy zaś serdecznie na stronę www.roznowinki.wordpress.com.
Można tam znaleźć informacje dotyczące między innymi biblioterapii i wszystkie, które ukazały się do tej pory numery szkolnego czasopisma Rożnowinki.
Pomysł redagowania strony dotyczącej biblioterapii wiąże się bezpośrednio z zainteresowaniami redaktorki czasopisma Rożnowinki i jej przekonaniami co do słuszności pracy z dziećmi metodami opartymi na książce pełniącej rolę terapeutyczną.
Strona ta ma na celu służyć pomocą wszystkim tym osobom, którym zależy na rozbudzeniu zainteresowań czytelniczych wśród dzieci i młodzieży, rozwijaniu tolerancji i otwartości na innych, szczególnie osób słabszych intelektualnie, z różnego rodzaju zaburzeniami , rozwiązywaniu konfliktów zgodnie z zasadami współżycia w grupie, pomocy w określaniu, a także rozpoznawaniu, wyrażaniu i rozumieniu uczuć własnych oraz cudzych.
Elżbieta Bukowiec
szkolna koordynatorka i inicjatorka akcji
w Zespole Szkół w Rożnowie (województwo małopolskie)