What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy. Czytelnia Naukowa nr IV

Edytuj profil
Typ biblioteki: 
Publiczna
Ulica, numer: 
Wiktorska, 10
Kod pocztowy: 
02-587
Miejscowość: 
Warszawa
Województwo: 
Plan wydarzeń podczas Nocy Bibliotek 3 czerwca 2017 r.: 

 

14:00-15:30

 

Podróż filmowa i literacka:

ŚLADAMI DOSTOJEWSKIEGO PO ST. PETERSBURGU
W filmie można zobaczyć miejsca związane z życiem i twórczością pisarza w St. Petersburgu.

Występuje: Jerzy Łazewski. Zdjęcia i montaż: Jacek Wan. Reżyseria: Małgorzata Szyszka.
 

ALE DZIŚ POGODA

Mini Teatr telewizji zrealizowany w dawnym mieszkaniu Fiodora Dostojewskiego (obecnie pomieszczenia Muzeum Literatury im. F. Dostojewskiego w Petersburgu. Historia człowieka, który NAMIĘTNIE kocha i nie potrafi okazać swoich uczuć.

Występuje: Jerzy Łazewski. Zdjęcia i montaż: Jacek Wan. Reżyseria: Małgorzata Szyszka.
 

TAK SOBIE CHODZĘ czyli nasz HYDE PARK

Reportaż opowiadający o tym jak Polacy mieszkających w Londynie rozumieją słowo wolność. Wypowiedzi zilustrowano fragmentami spektaklu "Dwa razy dwa" wg Dostojewskiego w wyk. K. Łazewskiego.

Zdjęcia: Piotr Sroka. Montaż: Piotr Sroka. Reżyseria: Małgorzata Szyszka.
 

TROPAMI HERBERTA PO LWOWIE

Film jest spacerem po lwowskich ulicach i placach, podążaniem po śladach twórcy Pana Cogito. Przewodnikiem po mieście jest scenograf Oleksandr Overchuk, Ukrainiec od lat związany z kulturą polską.

 

16:00-17:30

 

Podróż teatralna:

Spotkanie z Bogusławskim, Mimika czyli Nauka Sztuki Scenicznej

wg Wojciecha Bogusławskiego

wykonanie: Małgorzata Szyszka i Dorota Porowska.

 

Małgorzata Szyszka i Dorota Porowska wprowadzą słuchaczy w tajniki tekstu, który nie tylko może służyć edukacji młodych adeptów sztuki scenicznej, ale także w komediowej formie przekazuje wiedzę na temat zwyczajów panujących w Oświeceniu.

 

18:00-20:15

 

Podróż filmowa i muzyczna:

 

TRYPTYK CHOPINOWSKI

Pokaz 3 filmów

Historia pewnej ryciny

 

Czy zdarzenia z Antonina - gdzie Chopin grywał dla namiestnika Wielkopolski Antoniego Radziwiłła, bywał na ludowych zabawach i słuchał gry dwóch muzyków Syby i Nadobnego miały wpływ na twórczość kompozytora? Tropem tajemniczej ryciny wykonanej przez Elizę Radziwiłłównę z Antonina podąża Maciej Rychły – lider Kwartetu Jorgi.
 

 

Ukraińska Dumka Fryderyka Chopina

 

Film pomaga usłyszeć stepowe, rozległe tony w muzyce Chopina. Twórcy filmu po raz kolejny i nie ostatni odnajdują w twórczości Chopina elementy intrygujące, a nie zawsze znane. Tym razem pokazują często pomijane źródło jego kompozycji - dumkę.

Beryszońskim szlakiem Fryderyka Chopina

 

Opowieść o inspiracjach francuską kulturą ludową w twórczości Fryderyka Chopina. Zawędrowaliśmy do regionu Berry, gdzie Chopin przebywał u George Sand w Nohant. Naszym poszukiwaniom towarzyszyły dźwięki artystów biorących udział w Festival des Musiques et Danses Traditionnelles w Nohant / La Chatre 2010.

 

Reżyseria: Małgorzata Szyszka. Scenariusz i realizacja: Maciej Rychły. Zdjęcia: Wojciech Jakubczak.
Montaż: Barbara Mazurek. Tłumaczenie: Agata de Latour.

 

Podróż huculska:

KUMŁYK

Roman Kumłyk - to najbardziej znany huculski muzyk i multiinstrumentalista. Urodził się w 1948 r. w Jasieniowie Górnym - Pohar na Huculszczyźnie. Dzieciństwo spędził u krewnych - wuja, muzyka, który uczył go gry na skrzypcach. Rodzice zostali zesłani na wschód przez sowietów. W prowadzonej przez siebie kapeli "Czeremosz" Roman Kumłyk gra na skrzypcach i instrumentach dętych - dwojnicy, sopiłce, telence i dudach. Towarzyszy mu bajan, cymbały oraz bęben. Od 25 lat prowadzi kapelę weselną, jest nauczycielem muzyki, a także kustoszem założonego przez siebie prywatnego muzeum regionalnego.

 

Reżyseria: Małgorzata Szyszka. Scenariusz: Maciej Rychły. Zdjęcia: Krzysztof Gromek. Dźwięk: Marek Bobowski. Montaż: Paulina Jędrzejewska. Tłumaczenie: Joanna Taborowska.

 

20:15 -21:15

 

Koncert poezji śpiewanej

„Podróż w różne strony świata”

Zespół Obcęgówa

 

"Obcęgówa: to przede wszystkim bycie razem, to Bieszczady i wędrówka, wchłanianie piękna natury, bycie i w samotnej kontemplacji i w grupie, przy ognisku i w pracy, to "Widzę Cię i Cieszę się", to nasze towarzyskie i muzyczne korzenie - mówią o sobie członkowie zespołu.

 
 
 
Back to Top