Zachęcamy do umieszczania Waszych relacji na stronie akcji w zakładce "Wieści z bibliotek": http://noc2017.ceo.org.pl/pl/user/password
Nocne spotkania przy świetle latarki, wyprawy śladami bohaterów popularnych powieści, warsztaty i zabawy osnute wokół wybranej książki, spotkania autorskie – zobacz czym zaskoczyły swoich czytelników biblioteki.
Inspiracją do wałbrzyskiej Nocy Bibliotek w Bibliotece pod Atlantami były dwie książki: „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla i „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator. Pierwsza część imprezy nawiązywała do fantastycznych przygód Alicji. Uczestnicy mogli nie tylko podziwiać triki sztukmistrzów, ale także wziąć udział w warsztatach artystycznych: nauczyć się żonglerki, namalować obrazy na szkle, zagrać w fantastyczne gry, przygotować tajemniczy eliksir. Wyjątkowo spodobał się spektakl ognia przygotowany przez Stowarzyszenie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora. Podczas drugiej części imprezy, zainspirowanej powieścią „Ciemno, prawie noc”, organizatorzy zaprosili chętnych do zwiedzania nieznanych podziemi oraz zamkniętych na co dzień dla czytelników pomieszczeń Biblioteki pod Atlantami. Wraz z postaciami z książki zwiedzający szukali zaginionych pereł księżnej Daisy.
http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/alicja-w-krainie-czar%C3%B3w
Biblioteka Filmoteki Narodowej w Warszawie wzięła udział w akcji po raz pierwszy. Impreza odbywała się we współpracy z mokotowskim klubem Regeneracja. Biblioteka przygotowała serię warsztatów o tematyce filmowej dla całej rodziny. Najmłodszym uczestnikom szczególnie spodobał się pokaz zabawek optycznych: każde dziecko miało okazję wykonać własny krótki film, a następnie obejrzeć go za pomocą odpowiedniego aparatu. Dużym powodzeniem cieszyła się też projekcja kultowych bajek: dzieci oglądały przygody Koziołka Matołka, Gapiszona i misia Colargola. Podczas spotkania z Izabelą Żukowską i Faustyną Toeplitz-Cieślak, autorkami książki „Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści”, można było posłuchać o dziejach tej przedwojennej wytwórni filmowej. Kolejnymi gośćmi byli reżyserzy Piotr Dumała, który opowiedział o swoich inspiracjach i podzielił się refleksjami na temat sztuki filmu animowanego oraz dokumentalista Tomasz Wolski. Projekcja jego filmu „Szczęściarzy” stała się punktem wyjścia do rozmowy o tworzeniu filmów dokumentalnych.
http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/noc-bibliotek-w-filmotece-narodowej
Bibliotekarze z Międzyrzecza zapewnili atrakcje na cały weekend. W Bibliotece Publicznej dla dzieci w Międzyrzeczu odbyło się spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską, autorką powieści dla młodzieży „Klasa pani Czajki”, „Tropiciele”, „Dzika” i „Czucie i wiara”. Pisarka przygotowała dla uczestników quiz o literaturze, a na zwycięzców czekały książki z autografem. Wspólnie z autorką uczestnicy „napisali” także własną bajkę (dostępna na stronie biblioteki). „Noc Bibliotek” została połączona z odbywającymi się następnego dnia obchodami Dni Międzyrzecza. Bibliotekarze przygotowali piknik rodzinny, podzielony na kilka tematycznych części: dla dzieci, czytelników, przygotowano też m.in. strefę Alicji z Krainy Czarów, sportową, oraz kowalstwa artystycznego. Wielkim powodzeniem cieszyły się monidła: Pana Kleksa, Nocy Detektywów czy Wampirka Rydygiera. W ramach Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Międzyrzecz 2016” przy wejściu do Biblioteki dla Dzieci powstał mural. Z pomocą artystów najmłodsi uczestnicy namalowali postacie z bajek.
http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/noc-bibliotek-u-nas-literacko-malarska-z-elementami-kowalstwa
Szkoła Podstawowa nr 6 w Inowrocławiu połączyła Noc Bibliotek z Festiwalem 2.0. Impreza odbyła się pod hasłem „Czytamy i tworzymy”. Motywem przewodnim prezentacji festiwalowych było czytanie i tworzeniem własnych opowiadań. Nauczyciele zespołu 2.0 wraz z uczniami zaprezentowali efekty projektów i akcji czytelniczej w ich szkole, czytano fragmenty opowiadań uczniów, które zostały wydane drukiem. Głównym punktem Nocy było spotkanie z poetką i pisarką Gabrielą Kotas. Autorka spotkała się i rozmawiała z dziećmi i dorosłymi oraz podpisywała swoje tomiki wierszy.
http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/noc-bibliotek-i-festiwal-20
Biblioteka Szkolna w Poznańskim Zespole Szkół Budowlanych - Drzewnych im. Bolesława Chrobrego zaprosiła miłośników książek do udziału w licznych warsztatach i spotkaniach kulturalnych. Zainteresowani sztuką tworzenia komiksów mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach i stworzyć własne rysunkowe historie. Gościem imprezy był znany poznański poeta, tłumacz i muzyk Aresem Chadzinikolau. Opowiedział o swoich poetyckich i muzycznych inspiracjach, koncertach, podróżach a także wykonał kilka piosenek. Podczas Nocy Bibliotek działało też „Plenerowe kino w ciemno” - uczestnicy oglądali stare filmy wyświetlane na zabytkowym projektorze. Pokaz rozpoczęły kroniki filmowe z lat siedemdziesiątych, a następnie film sensacyjny z 1967 r. w reż. Ryszarda Bera pt. „Gdzie jest trzeci król”. Doskonałym pomysłem okazało się zorganizowanie w szkole wystawy neonów, które udostępnił na tę okazję pan Tadeusz Karczewski.
http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/co-si%C4%99-dzia%C5%82o-noc%C4%85-w-pozna%C5%84skim-zsb-d