What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

Po zmroku w bibliotekach…

Zachęcamy do umieszczania Waszych relacji na stronie akcji w zakładce "Wieści z bibliotek": http://noc2017.ceo.org.pl/pl/user/password

 

Nocne spotkania przy świetle latarki, wyprawy śladami bohaterów popularnych powieści, warsztaty i zabawy osnute wokół wybranej książki, spotkania autorskie – zobacz czym zaskoczyły swoich czytelników biblioteki.

 

Inspiracją do wałbrzyskiej Nocy Bibliotek w Bibliotece pod Atlantami były dwie książki: „Alicja w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla i „Ciemno, prawie noc” Joanny Bator.  Pierwsza część imprezy nawiązywała do fantastycznych przygód Alicji. Uczestnicy mogli nie tylko podziwiać triki sztukmistrzów, ale także wziąć udział w warsztatach artystycznych: nauczyć się żonglerki, namalować obrazy na szkle, zagrać w fantastyczne gry, przygotować tajemniczy eliksir. Wyjątkowo spodobał się spektakl ognia przygotowany przez Stowarzyszenie Teatr Tańca i Ruchu z Ogniem Mantikora.  Podczas drugiej części imprezy, zainspirowanej powieścią „Ciemno, prawie noc”, organizatorzy zaprosili chętnych do zwiedzania nieznanych podziemi oraz zamkniętych na co dzień dla czytelników pomieszczeń Biblioteki pod Atlantami. Wraz z postaciami z książki zwiedzający szukali zaginionych pereł księżnej Daisy.

http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/alicja-w-krainie-czar%C3%B3w

 

Biblioteka Filmoteki Narodowej w Warszawie wzięła udział w akcji po raz pierwszy. Impreza odbywała się we współpracy z mokotowskim klubem Regeneracja. Biblioteka przygotowała serię warsztatów o tematyce filmowej dla całej rodziny. Najmłodszym uczestnikom szczególnie spodobał się pokaz zabawek optycznych: każde dziecko miało okazję wykonać własny krótki film, a następnie obejrzeć go za pomocą odpowiedniego aparatu. Dużym powodzeniem cieszyła się też projekcja kultowych bajek: dzieci oglądały przygody Koziołka Matołka, Gapiszona i misia Colargola. Podczas spotkania z Izabelą Żukowską i Faustyną Toeplitz-Cieślak, autorkami książki „Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści”, można było posłuchać o dziejach tej przedwojennej wytwórni filmowej. Kolejnymi gośćmi byli reżyserzy Piotr Dumała, który opowiedział o swoich inspiracjach i podzielił się refleksjami na temat sztuki filmu animowanego oraz dokumentalista Tomasz Wolski. Projekcja jego filmu „Szczęściarzy” stała się punktem wyjścia do rozmowy o tworzeniu filmów dokumentalnych.

http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/noc-bibliotek-w-filmotece-narodowej

 

Bibliotekarze z Międzyrzecza zapewnili atrakcje na cały weekend. W Bibliotece Publicznej dla dzieci w Międzyrzeczu odbyło się spotkanie z  Małgorzatą Karoliną Piekarską, autorką powieści dla młodzieży „Klasa pani Czajki”,  „Tropiciele”, „Dzika” i „Czucie i wiara”. Pisarka przygotowała dla uczestników quiz o literaturze, a na zwycięzców czekały książki z autografem. Wspólnie z autorką uczestnicy „napisali” także własną bajkę (dostępna na stronie biblioteki). „Noc Bibliotek” została połączona z odbywającymi się następnego dnia obchodami Dni Międzyrzecza. Bibliotekarze przygotowali piknik rodzinny, podzielony na kilka tematycznych części: dla dzieci, czytelników, przygotowano też m.in. strefę Alicji z Krainy Czarów, sportową, oraz kowalstwa artystycznego. Wielkim powodzeniem cieszyły się monidła: Pana Kleksa, Nocy Detektywów czy Wampirka Rydygiera. W ramach Międzynarodowego Pleneru Malarskiego „Międzyrzecz 2016”  przy wejściu do Biblioteki dla Dzieci powstał mural. Z pomocą artystów najmłodsi uczestnicy namalowali postacie z bajek.

http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/noc-bibliotek-u-nas-literacko-malarska-z-elementami-kowalstwa

 

Szkoła Podstawowa nr 6 w Inowrocławiu połączyła Noc Bibliotek z Festiwalem 2.0. Impreza odbyła się pod hasłem „Czytamy i tworzymy”. Motywem przewodnim prezentacji festiwalowych było czytanie i tworzeniem własnych opowiadań. Nauczyciele zespołu 2.0 wraz z uczniami zaprezentowali efekty projektów i akcji czytelniczej w ich szkole, czytano fragmenty opowiadań uczniów, które zostały wydane drukiem. Głównym punktem Nocy było spotkanie z poetką i pisarką Gabrielą Kotas. Autorka spotkała się i rozmawiała z dziećmi i dorosłymi oraz podpisywała swoje tomiki wierszy.

http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/noc-bibliotek-i-festiwal-20

 

Biblioteka Szkolna w Poznańskim Zespole Szkół Budowlanych - Drzewnych im. Bolesława Chrobrego zaprosiła miłośników książek do udziału w licznych warsztatach i spotkaniach kulturalnych. Zainteresowani sztuką  tworzenia komiksów mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach i stworzyć własne rysunkowe historie. Gościem imprezy był znany poznański poeta, tłumacz i muzyk Aresem Chadzinikolau. Opowiedział o swoich poetyckich i muzycznych inspiracjach, koncertach, podróżach a także wykonał kilka piosenek. Podczas Nocy Bibliotek działało też „Plenerowe kino w ciemno” - uczestnicy oglądali stare filmy wyświetlane na zabytkowym projektorze. Pokaz rozpoczęły kroniki filmowe z lat siedemdziesiątych, a następnie film sensacyjny z 1967 r. w reż. Ryszarda Bera  pt. „Gdzie jest trzeci król”. Doskonałym pomysłem okazało się zorganizowanie w szkole wystawy neonów, które udostępnił na tę okazję pan Tadeusz Karczewski.

http://noc2017.ceo.org.pl/pl/content/co-si%C4%99-dzia%C5%82o-noc%C4%85-w-pozna%C5%84skim-zsb-d

 

 

 

 
 
 
Back to Top