Fot. Filmoteka Narodowa
Imprezę zapoczątkował blok zajęć i aktywności o tematyce filmowej dla dzieci. Na dziedzińcu pojawiła się scena oraz stoliki, na których odbyły się warsztaty robienia zakładek z taśmy filmowej oraz przypinek. Mali goście udzielali też głosu Gapiszonowi, bohaterowi popularnych bajek dla dzieci Bohdana Butenki, wypełniając dymki na rysunkach z jego przygodami. Dużą popularnością cieszył się pokaz zabawek optycznych, gdzie każde dziecko miało okazję wykonać własny krótki film, a następnie obejrzeć go za pomocą odpowiedniego aparatu. Można było również na chwilę zamienić się w dziennikarza filmowego, który przeprowadza wywiad z gwiazdą. Zajęcia przeplatały się z pokazem bajek dla dzieci z rzutnika oraz projekcją z taśmy 16 mm przygód Koziołka Matołka, Gapiszona i misia Colargola, na które mali goście żywo reagowali.
Fot. Filmoteka Narodowa
W części przeznaczonej dla dorosłych odbyły się trzy spotkania. Na pierwszym Piotr Śmiałowski rozmawiał z autorkami książki Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści Izabelą Żukowską i Faustyną Toeplitz-Cieślak o przedwojennej wytwórni filmowej Sfinks, jej producentach i gwiazdach, jak też zbieraniu materiałów do książki i poczynionych przy tej okazji odkryciach.
Następnie odbyło się spotkanie z reżyserem Piotrem Dumałą połączone z prezentacją jego dwóch filmów animowanych: „Wolność nogi” oraz „Hipopotamy". Twórca opowiedział o swoim warsztacie, inspiracjach oraz podzielił się refleksjami na temat sztuki filmu animowanego. Z sentymentem mówił również o latach spędzonych w pracowni, która mieściła się w budynku Filmoteki, gdzie powstały jego wybitne filmy takie jak „Łagodna” oraz „Zbrodnia i kara”. Trzecim gościem był reżyser dokumentalista Tomasz Wolski, wielokrotnie nagradzany za film „Lekarze”, „Pałac” oraz „Szczęściarze”. To właśnie projekcja „Szczęściarzy” na dziedzińcu Filmoteki zainicjowała rozmowę z reżyserem na temat sztuki dokumentu oraz etyki dokumentalisty. Naszym gościom składamy serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia oraz poświęcony czas.
Impreza odbywała się we współpracy z klubem Regeneracja. Dla jego gości równolegle ze spotkaniami na ścianie budynku Filmoteki miała miejsce prezentacja filmów Juliana Antonisza oraz fotosów ze zbiorów Fototeki.
Fot. Filmoteka Narodowa