3 czerwca w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej miała miejsce Noc Bibliotek. Wielkie święto promujące czytelnictwo odbywało się w ramach ogólnopolskiej akcji pod hasłem ,,Czytanie porusza”. Nasza biblioteka po raz pierwszy brała w niej udział. W oddziale dla dzieci i dorosłych przygotowano ciekawe zajęcia i wydarzenia kulturalne związane z rozwojem czytelnictwa. Spotkanie z dziećmi ph. „Kryminalny wieczór dla dzieci i młodzieży”. rozpoczęliśmy o godz. 1800 od głośnego czytania fragmentów powieści kryminalnej A. Niemirskiego „Klątwa Nipkowa”, „Testament bibliofila”. Czytając wybrane teksty przygotowaliśmy się do spotkania autorskiego z panem Arkadiuszem Niemirskim, który został zaproszony przez bibliotekę w ten szczególny wieczór. Gość w formie nowoczesnej prezentacji multimedialnej przedstawił swoją drogę artystyczną. Autor niezwykle barwnie, żartobliwie mówił o sobie i swoich zainteresowaniach. Przybliżył uczestnikom spotkania postacie najsłynniejszych detektywów z literatury i filmów oraz ich twórców. Mówił o wyjątkowości Pana Samochodzika, kultowego polskiego detektywa oraz o jego słynnym wehikule. Pisarz z dużą dawką humoru, posługując się językiem zrozumiałym dla młodego pokolenia przekonywał uczestników spotkania do wielu ważnych i wartościowych postaw życiowych. Zachęcał by mieli marzenia, pasje oraz czytali książki. Przez prawie dwie godziny tak ciekawie prowadził spotkanie, że zgromadzeni w bibliotece czytelnicy w pełnym skupieniu słuchali jego wypowiedzi.
Kolejny punkt naszego programu „Cała prawda o kryminałach” to rozwiązywanie zagadek kryminalnych zaczerpniętych z powieści detektywistycznych dla dzieci. Opowieści grozy wymyślone przez dzieci przyprawiły nie jedną osobę o dreszczyk strachu. Następnie trwając w tym klimacie obejrzeliśmy film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Zbliżała się północ dzieci wraz z rodzicami wracają spać do swoich domów. Rozstaliśmy się z postanowieniem, że w przyszłym roku dołączamy do kolejnego wydania Nocy Bibliotek.
Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali pamiątkowe zakładki Nocy Bibliotek.
Dla dorosłych ten wieczór rozpoczął się o godz. 1900 pod hasłem „Biblioteka jako archiwum lokalnej pamięci”. W trakcie spotkania odbyła się projekcja filmów o Poniatowej „Na majowe święto” (1973 r.), „25 lat Edy (1949-1974)” . Filmy te przypomniały większości uczestników ich młode lata, niektórzy mogli rozpoznać siebie czy swoich znajomych. Nie było to zbyt łatwe gdyż od tamtego czasu minęło ponad czterdzieści lat. Niektórym zakręciła się łezka w oku, gdyż na miejscu byłych zakładów „Eda” gdzie na początku lat osiemdziesiątych pracowało ok. 4000 ludzi w tej chwili istnieją mniejsze spółki zatrudniające kilkakrotnie mniej osób. W czytelni wyeksponowane zostały Dokumenty Życia Społecznego dotyczące naszego miasta. Po projekcji filmów i obejrzeniu wydawnictw i zdjęć Poniatowej nastąpiła ożywiona dyskusja uczestników spotkania – oczywiście przy herbacie i ciasteczku. Myślę, że był to udany wieczór warty powtórzenia.
Nocne spotkanie w Bibliotece wspólnie z nami spędziło 60 osób.