Wita Łódź Filia nr 14 Dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście

3 czerwca 2017 roku. Wybiła godzina 17:00

Przybyłych na Noc Bibliotek gości powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście Pani Monika Chaber-Barłoga, następnie głos zabrała Maria Wiszniewska koordynatorka akcji (przy Struga 14). Hasło tegorocznej NB „Czytanie porusza” najlepiej oddał wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” i od tego właśnie zaczęliśmy, od wspólnej recytacji. Czuliśmy się bardzo poruszeni w pełnym tego słowa rozumieniu.

Dalej były warsztaty prowadzone przez Mariusza Gosławskiego, zatytułowane „Współczesne czarownice”. Wywarły wielkie wrażenie na dorosłych i jeszcze większe na dzieciach i młodzieży. Wszyscy słuchali i oglądali prezentację fotografii z zapartym tchem a czasami i z odrobiną strachu. Następnie było gotowanie zmieniającego barwy napoju miłosnego w towarzystwie wspólnie wypowiadanych zaklęć, wyczekiwanie na efekt warzenia i możliwość wypicia niewielkiej ilości eliksiru. Po ekscytujących warsztatach można było obejrzeć wystawę prac P. Mariusza.

Pora na Teatrzyk kamishibai. Przedstawienie składające się z trzech odsłon:

  1. Kotka Milusia (Elena Molisani)
  2. Mój przyjaciel Kemushi (Natalie Dargent)
  3. Trzeba będzie… (Thierry Lenain)

zaprezentowała zaprzyjaźniona z biblioteką czytelniczka Martynka. Po każdym tytule krótka dyskusja na temat wysłuchanego tekstu. Takie głośne czytanie podobało się i młodszym i starszym uczestnikom NB. Podziękowania gromkimi brawami dopełniły całości przedstawienia.

Budynek przy ul. Andrzeja Struga 14 to parter i  I piętro, na których mieszczą się trzy biblioteki. NB zawładnęła całością. Zaplanowane imprezy odbywały się wszędzie, nawet na zewnątrz budynku, czyli  w plenerze.

Czytanie w ciemności to kolejny etap naszej przygody. W klimacie strachu i grozy, bez żadnego światła otwarta została „Skrzynka potworów”. Enric Lluch i jego „Ogr” poruszyły i rozgrzały do czerwoności wyobraźnie zgromadzonych. Wszystkiemu towarzyszyły tajemnicze i upiorne dźwięki. Pojawienie się u wszystkich „gęsiej skórki” nie było niczym dziwnym. Strach ma przecież wielkie oczy. 

Pokój zagadek. W każdej edycji NB był  bardzo ważnym i oczekiwanym etapem. Tym razem też tak było.

Uczestnicy podzieleni zostali na 3 grupy: niebieską, żółtą i zieloną. Każda miała swojego koordynatora-opiekuna. Kanwą całego wydarzenia była historia tajemniczego Pana M., ekscentrycznego staruszka, który 60 lat temu mieszkał  w tym budynku, w którym teraz mieści się biblioteka i w którym właśnie odbywa się Noc Bibliotek. Kim był ów człowiek i jak się nazywał, dlaczego biblioteka jest właśnie tutaj?  Każda grupa miała do odgadnięcia po siedem zagadek różnych, ale o tym samym stopniu trudności. Działaliśmy w kilku pomieszczeniach i w plenerze. Dopiero odgadnięcie zagadki umożliwiało następny krok, czyli dotarcie i rozwiązanie kolejnego zadania. Na końcu oczywiście czekała nagroda. Ogarnięcie tylu zawodników w tak różnym wieku (od 4 do 15 lat) to było nie lada wyzwanie. Daliśmy radę. Były emocje. Wszyscy byli zadowoleni, szczęśliwi i radośni.

Nadeszła pora żeby się trochę wzmocnić. Czas na poczęstunek. Wszystko przygotowane przez organizatorów czekało, wyglądało pięknie i zachęcająco a pachniało niesamowicie. Kolorowo i zdrowo. Dotychczasowe wysiłki i wrażenia wymuszają uzupełnienie energii.

I piętro zarezerwowane było teraz dla Dyskusyjnego Klubu Książki. Tytuł  „Za zamkniętymi drzwiami”  B.A. Paris przyciągnął dorosłych uczestników NB. Dyskusja była burzliwa, bardzo dynamiczna i ciekawa. Moderatorem była Pani Beata. Czasami było ostro. Szesnaście osób i każdy chciał się wypowiedzieć. W dobrym towarzystwie przy kawie i herbacie szybko minął czas.

Parter w tym czasie był dla dzieci i młodzieży. Projekcja filmu udostępnionego przez organizatorów Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek 2017” Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra (film trwał 71 min.) zwieńczyła nasze wieczorno-nocne spotkanie w bibliotece.

Noc Bibliotek 2017 pod hasłem „Czytanie porusza” była zorganizowana przez Filię nr 14 MBP Łódź-Śródmieście przy czynnym i bardzo ważnym współudziale Działu Gromadzenia, Działu Informacyjno-Bibliograficznego, Filii nr 6, Filii nr 7, Filii nr 10 i Filii nr11. Autorem wszystkich zdjęć jest Anna Andrzejewska.

Pożegnaliśmy się ze wszystkimi.

Do zobaczenia w bibliotekach i za rok na kolejnej edycji Nocy Bibliotek.

W NB przy ul. A. Struga wzięło udział 85 osób. W tym zarejestrowanych, obecnych w całej imprezie  – 56 (w tym 28 dzieci) oraz ok. 29 osób, które zaszczyciły nas swoją obecnością krócej, zwiedzając biblioteki lub uczestnicząc w niektórych atrakcjach wieczoru. Zainteresowało się naszą imprezą Radio Łódź.

Jesteśmy z Wami od początku. Była to nasza trzecia Noc Bibliotek. Zostają wspomnienia i energia, która daje nam siłę przez cały rok. Wszystkie przygotowane przez nas atrakcje były udane i trafione. Niezapomniane wrażenia. Uczestnicy zadowoleni opowiadają kolegom i znajomym jak wspaniale można spędzać czas i bawić się w bibliotece. Lajkują nasze wpisy na Fb i Instagramie. Nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie...

Komentarze

Za rok też będziemy z Wami

 
 
 
Back to Top