Noc Bibliotek w Zespole Szkół Nr 1 w Goworowie

TO BYŁA NIEZWYKŁA „NOC BIBLIOTEK”!

W ZESPOLE SZKÓŁ NR 1 W GOWOROWIE

 

3 czerwca 2016 r., Biblioteka  Zespołu Szkół Nr 1 w Goworowie , po raz pierwszy wzięła udział w Nocy Bibliotek.  Noc Bibliotek to wieczorno-nocna impreza, podczas której czytelnicy w całej Polsce mogą poznać biblioteki od trochę innej strony – wziąć udział w spotkaniach, warsztatach, wspólnym czytaniu czy zwiedzaniu, a wszystko to w nietypowej porze, bo wtedy, gdy biblioteka na co dzień jest już zamknięta.
         Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek brzmiało "Wolno czytać!" - Wolno, bo czytanie powinno być naszym wyborem. Nas, wolnych ludzi, którzy czytają, co chcą, co lubią, co im się podoba, co ich porusza, co im się przyda, co ich wzbogaca. Wolno, bo dobra literatura uświadamia nam naszą wolność jako ludzi i nasze prawo wyboru sposobu życia, wartości i obecności w życiu publicznym. Wolno także dosłownie – uważnie, smakując słowa i zdania, namyślając się nad sensem tego, co czytamy, bez pośpiechu, w którym normalnie konsumujemy teksty i dni naszego życia - czytamy na stronie Nocy Bibliotek. 

         Ogólnopolska akcja Noc Bibliotek 2016 w Bibliotece Zespołu Szkół Nr 1 w Goworowie miała promować czytelnictwo i samą bibliotekę, jako miejsce kultury. W piątek 3 czerwca wypożyczalnia była, więc czynna w godzinach 7:00-15:30, a od 19.00 ponownie, bo jak informowali organizatorzy akcji, miała to być „przestrzeń wolnego wyboru lektur i czasu, który płynie wolniej”. Pogodna noc sprzyjała bibliotecznym wędrówkom.

W programie przygotowano wiele atrakcji:

- spotkanie z wieloletnią polonistką szkoły i regionalistką związaną z goworowszczyzną – panią Krystyną Drabot, która swoimi wspomnieniami wzbudziła nie tylko zainteresowanie, lecz i wzruszenie publiczności. Pani Drabot opowiadała o swojej pracy w szkole- przytaczała liczne, często bardzo zabawne anegdotki z lekcji, wspominała swoje klasy wychowawcze, opowiadała o przygotowywaniu uczniów do olimpiady z języka polskiego i do konkursów recytatorskich i przekonywała, że najpiękniejszym zawodem jest zawód nauczyciela. Wszyscy zauważyli, że Pani Krystyna Drabot uwielbiała pracować z młodzieżą, przekazywać cenną wiedzę i ukazywać młodym ludziom piękno języka polskiego. 
- głośne czytanie II części „Dziadów” Adama Mickiewicza przez uczniów gimnazjum;

- sesja cichego czytania z muzyką w tle;

- projekcja filmu animowanego dla dzieci „Sekret Eleonory”, w reżyserii Dominique Monfery, o magii książek i czytania;

- opowiadanie niesamowitych historyjek z życia szkoły;

- prezentacja wierszy własnego autorstwa  przez dyrektora pana Jacka Dobrzyńskiego i wicedyrektor panią Elżbietę Strągowską

- quizy i konkursy czytelnicze z nagrodami.

W czasie przerwy między kolejnymi spotkaniami, na wszystkich odwiedzający bibliotekę czekał przygotowany kącik z kawą, herbatą i słodkim poczęstunkiem. Udział w Nocy Bibliotek pozwolił odkryć mieszkańcom społeczności swoją bibliotekę na nowo i doświadczyć nowej przygody.

Organizatorzy Akcji zapraszają  wszystkich do odwiedzania wypożyczalni i czytelni nie tylko podczas takich corocznych wydarzeń, ale również w celu wypożyczania i czytania książek!

Teresa Leśniewska, Dorota Kwiatkowska, Aneta Gąsior

        

 
 
 
Back to Top