Detektywi w akcji
„Podejrzana sprawa” to tytuł nocnego spotkania czytelników w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Wągrowcu przygotowanego 4 czerwca w ramach ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Gośćmi specjalnymi byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wągrowcu – oficer prasowy sierżant Dominik Zieliński i technik kryminalistyki młodszy aspirant Tomasz Jedliński, którzy opowiedzieli i pokazali na czym polega praca w Wydziale Kryminalnym. Wielką atrakcją było pokazanie różnych technik pobierania dowodów rzeczowych z miejsca przestępstwa m.in. odcisków palców i zapachów. Pisarką, która „zagościła” u nas w tę noc była królowa zbrodni Agatha Christie. Czytelnicy wykazali się znajomością jej życia i twórczości biorąc udział w konkursie literackim pt. „Czarna Dama” i kalamburach pt. ”ABC zbrodni”.
W tym czasie młodzi detektywi starali się rozwiązać najbardziej tajemnicze zagadki. Po wysłuchaniu opowiadania pt. „Fiord i zaginiony naszyjnik” autorstwa Agnieszki Stelmaszyk w aktorskiej interpretacji Dominika Zielińskiego, dzieci z zapałem przystąpiły do zdejmowania odcisków palców z bibliotecznych regałów. Wszystkie agencje, a było ich aż cztery („Pod Sową”, „Czarny Kot”, „Pod Lupą” i „Trop”) pracowały tak długo, aż zebrały 176 śladów.
W „Galerii detektywów” Monika Hoffmann z Księgarni MUSZYŃSCY zaprezentowała książki z norweskiej serii „Operacja”. Jest w nich wiele interesujących zagadek kryminalnych „z życia wziętych”. To, o czym się czyta, mogło wydarzyć się naprawdę… Najbardziej jednak zainteresowała słuchaczy powieść z dreszczykiem pt. „Szklane dzieci” Kristiny Ohlsson. Czyżby młodzi detektywi nie bali się duchów? Na pamiątkę każdy otrzymał legitymację detektywa.
Dorota Kurzyńska-Kreskowiak z Księgarni LOCUM przekonywała z kolei, że czarownice istnieją naprawdę. Detektywi najpierw przygotowali portret pamięciowy wiedźmy, a potem z uwagą wysłuchali wskazówek, jak uniknąć kłopotów, gdy jednak pojawi się na ich drodze. Książka pt. „Jak pokonać czarownice?” bardzo się spodobała. Kolejną polecaną pełną humoru powieścią był „Sposób na elfa” Marcina Pałasza. Za aktywny udział w spotkaniu dzieci otrzymały zawieszki na drzwi i cukierki.
To był dopiero początek atrakcji. Młodzi detektywi z zapałem rozwiązywali zagadki kryminalne, rozpracowywali zaszyfrowane wiadomości, tropili przestępców, rozpoznawali charakterystyczne zapachy, szukali zaginionych książek itd. Wszystkie agencje spisały się na medal, więc każdy uczestnik Nocy Bibliotek otrzymał „Certyfikat Genialnego Detektywa”.
Tego wieczoru na chętnych czekała także detektywistyczna gra planszowa Cluedo, w której zadaniem jest wykrycie sprawcy i okoliczności zdarzenia za pomocą zbieranych wskazówek zawartych w kartach. Każdy miłośnik niezapomnianych wrażeń mógł zostać „Znawcą eliksirów i zabójczych mikstur”, „Nocnym skrybą” i uwiecznić swoją obecność na naszym spotkaniu fotografując się jako „Nocny bibliotekarz” i „Podejrzany czytelnik”. Przez cały wieczór można było wziąć książkę lub zostawić w bibliotece, obejrzeć kolekcję kryminałów Agathy Christie i wystawę narzędzi zbrodni. Kryminalny wątek naszej „Podejrzanej sprawy” udało nam się doprowadzić do szczęśliwego zakończenia, a uczestnicy wieczoru obiecali udział w przyszłej edycji Nocy Bibliotek.
Elżbieta Chojnacka, Aurelia Karolak, Magdalena Wożniak