Noc Bibliotek w Filmotece Narodowej

W sobotę 4 czerwca po raz pierwszy w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek udział wzięła również Biblioteka Filmoteki Narodowej. Dziedziniec siedziby Filmoteki przy ul. Puławskiej 61 na ponad sześć godzin zamienił się w miejsce spotkania dzieci i dorosłych ze sztuką filmową, nabierając zupełnie innego charakteru niż w dni powszednie. Przy okazji można było zapoznać się z częścią pomieszczeń bibliotecznych i obejrzeć zbiory.
 


Fot. Filmoteka Narodowa
 

Imprezę zapoczątkował blok zajęć i aktywności o tematyce filmowej dla dzieci. Na dziedzińcu pojawiła się scena oraz stoliki, na których odbyły się warsztaty robienia zakładek z taśmy filmowej oraz przypinek. Mali goście udzielali też głosu Gapiszonowi, bohaterowi popularnych bajek dla dzieci Bohdana Butenki, wypełniając dymki na rysunkach z jego przygodami. Dużą popularnością cieszył się pokaz zabawek optycznych, gdzie każde dziecko miało okazję wykonać własny krótki film, a następnie obejrzeć go za pomocą odpowiedniego aparatu. Można było również na chwilę zamienić się w dziennikarza filmowego, który przeprowadza wywiad z gwiazdą. Zajęcia przeplatały się z pokazem bajek dla dzieci z rzutnika oraz projekcją z taśmy 16 mm przygód Koziołka Matołka, Gapiszona i misia Colargola, na które mali goście żywo reagowali.

 

 
Fot. Filmoteka Narodowa
 

W części przeznaczonej dla dorosłych odbyły się trzy spotkania. Na pierwszym Piotr Śmiałowski rozmawiał z autorkami książki Sfinks. Wizjonerzy i skandaliści  Izabelą Żukowską i Faustyną Toeplitz-Cieślak o przedwojennej wytwórni filmowej Sfinks, jej producentach i gwiazdach, jak też zbieraniu materiałów do książki i poczynionych przy tej okazji odkryciach.
 


Piotr Śmiałowski, Izabela Żukowska, Faustyna Toeplitz-Cieślak,
fot. Filmoteka Narodowa
 

Następnie odbyło się spotkanie z reżyserem Piotrem Dumałą połączone z prezentacją jego dwóch filmów animowanych: „Wolność nogi” oraz „Hipopotamy". Twórca opowiedział o swoim warsztacie, inspiracjach oraz podzielił się refleksjami na temat sztuki filmu animowanego. Z sentymentem mówił również o latach spędzonych w pracowni, która mieściła się w budynku Filmoteki, gdzie powstały jego wybitne filmy takie jak „Łagodna” oraz „Zbrodnia i kara”. Trzecim gościem był reżyser dokumentalista Tomasz Wolski, wielokrotnie nagradzany za film „Lekarze”, „Pałac” oraz „Szczęściarze”. To właśnie projekcja „Szczęściarzy” na dziedzińcu Filmoteki zainicjowała rozmowę z reżyserem na temat sztuki dokumentu oraz etyki dokumentalisty. Naszym gościom składamy serdeczne podziękowania za przyjęcie zaproszenia oraz poświęcony czas.
 


Aneta Ozorek, Piotr Dumała, fot. Filmoteka Narodowa
 

Impreza odbywała się we współpracy z klubem Regeneracja. Dla jego gości równolegle ze spotkaniami na ścianie budynku Filmoteki miała miejsce prezentacja filmów Juliana Antonisza oraz fotosów ze zbiorów Fototeki.

 


Fot. Filmoteka Narodowa

 
 
 
Back to Top