Spotkanie z podróżnikiem, fascynująca wyprawa do Indii, warsztaty bębniarskie oraz wędrówka po magicznym świecie literatury – te wszystkie atrakcje czekały na czytelników 4 czerwca podczas „Nocy Bibliotek”.
Już po raz drugi w całej Polsce odbyła się „Noc Bibliotek”, do której aktywnie włączyła się trzcianecka Biblioteka Publiczna, zapraszając młodszych i starszych czytelników do skorzystania z bogatej oferty przygotowanej w ramach akcji.
Impreza rozpoczęła się od głośnego czytania klasyki polskiej literatury dla dzieci w Parku 1. Maja. Wziął w nim udział Klub Czytających Rodzin, który przygotował tego dnia wiersze Juliana Tuwima oraz Jana Brzechwy. Wspaniała uczta literacka przyciągnęła także przechodniów, którzy przyłączyli się do wspólnej zabawy. Plenerowe czytanie wpisało się
w obchody XV Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Bajkowej atmosfery dopełniło malowanie twarzy najmłodszym uczestnikom spotkania, dzięki czemu w parku było jeszcze bardziej kolorowo.
Nieco później przyszedł czas na warsztaty bębniarskie „Rytm Jest w Każdym z Nas!”, przygotowane przez Agencję Artystyczną EwArt. Ewa Wodzyńska zabrała uczestników tego muzycznego spotkania do krainy afrykańskich rytmów, zapoznając ich z rodzajami instrumentów perkusyjnych. Po krótkim wprowadzeniu przyszedł czas na naukę gry na bębnach. Pierwsze, nieśmiałe próby po krótkim czasie zamieniły się w odważny pokaz bębniarskich umiejętności. Ze świata afrykańskich rytmów najmłodsi przenieśli się do świata filmu za sprawą projekcji „Magicznego drzewa”, która odbyła się w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.
Kolejną odsłoną „Nocy Bibliotek” było spotkanie z Jackiem Pałkiewiczem, podróżnikiem i odkrywcą źródeł Amazonki. Wieczór autorski był nie lada gratką dla miłośników wojaży i literatury. Zaproszony gość, autor wielu książek o tematyce podróżniczej opowiadał o swoich fascynujących , a zarazem niebezpiecznych wyprawach. Opowieściom towarzyszył pokaz zdjęć ilustrujących dokonania podróżnika. Jacek Pałkiewicz przybliżył czytelnikom także swoją najnowszą książkę „Dubaj. Prawdziwe oblicze”,
która ukazuje w innym świetle jeden z najbardziej luksusowych i bogatych rejonów świata.
Nie był to koniec tematyki podróżniczej, ponieważ o swojej wyprawie do Indii opowiedziała Joanna Wróblewska, mieszkanka Trzcianki. Joanna Wróblewska przywitała zgromadzonych czytelników w pięknym sari, które jest tradycyjną częścią garderoby hinduskiej kobiety. Opowieści młodej podróżniczki nie tylko ukazały Indie jako kraj wielu kontrastów i bogatej tradycji, ale także jako miejsce tętniące innym rytmem niż ten, do którego przyzwyczajony jest mieszkaniec Europy. Indie to także wspaniała kuchnia, pełna aromatycznych przypraw, czego namiastkę otrzymali goszczący na spotkaniu czytelnicy, którzy spróbowali przysmaków z Półwyspu Indyjskiego, m in. placków naan.
Podczas całej akcji, czyli od. godz. 15.00 do 23.00, obowiązywała abolicja, dzięki której zapominalscy czytelnicy mogli oddać przetrzymane książki i uniknąć kary.
„Noc Bibliotek” w trzcianeckiej książnicy była dla czytelników wspaniałą podróżą do świata literatury i muzyki, a przede wszystkim przeniosła ich w dalekie rejony świata, do innych kultur i zwyczajów.
JN