Noc Bibliotek w ZSB-D

III edycja Nocy Bibliotek w Zespole Szkół Budowlano – Drzewnych już za nami. Ta odsłona ważnej akcji propagującej wartość obcowania z książką przyniosła dużo nowości. Tegoroczna edycja odbyła się w sobotę 3 czerwca. Licznie przybywający w tym dniu do szkoły goście – nasi uczniowie, ich krewni, przyjaciele, absolwenci, gimnazjaliści i wszyscy, którzy mieli ochotę przeżyć coś niecodziennego – mogli wybierać spośród kilku propozycji.

Już wczesnym popołudniem swoje spotkanie rozpoczęli uczestnicy larpu. Larp to coraz częściej spotykana forma działań parateatralnych, która zakłada wcielanie się w role i tworzenie przez uczestników wspólnej opowieści. Udział w takiej aktywności może być wspaniałą przygodą, co udowodnili młodzieży Martyna i Marcin – mistrzowie gry, którzy gościli w naszej szkole. Kanwą larpa zatytułowanego „Uczta u króla” były teksty literackie, między innymi „Potop”, „Dziady”, legenda o panu Twardowskim, „Gra o tron”, a także twórczość Williama Szekspira i Andrzeja Sapkowskiego. Wszyscy świetnie się bawili, a barwne stroje uczestników i piankowe miecze, w które byli wyposażeni, wywierały wrażenie na innych gościach Nocy Bibliotek.

Kolejną atrakcję zapewniła nam zaprzyjaźniona firma Black Box Escape Rooms. Czteroosobowe drużyny kolejno szukały wyjścia z przygotowanego specjalnie na tę wyjątkową okazję pokoju zagadek. Aby się z niego wydostać, należało pogłówkować, złamać kilka szyfrów, wykazać się bystrością umysłu i zdolnością logicznego myślenia. Na szczęście wszystkim udało się odnaleźć zaginiony egzemplarz „Monachomachii” i znaleźć wyjście z tego pełnego tajemnic pokoju, a przy tym dobrze bawić.

O 19.00 rozpoczęło się spotkanie z panią Ewą Seno – autorką popularnego wśród młodzieży cyklu książek „Antilia”. Rozmowę z gościem przeprowadziła Klaudia, tegoroczna absolwentka naszego liceum. Pisarka opowiedziała licznie zgromadzonym czytelnikom o swojej drodze twórczej, inspiracjach, przyjaźniach, fascynacjach czytelniczych, zeszytach przepełnionych notatkami, o swojej codzienności, trudnym niekiedy godzeniu pracy zawodowej z pisaniem, współpracy z wydawnictwem, bohaterach i pomysłach na kolejne książki. Pani Ewa Seno podjęła także dialog z publicznością, ofiarowała szkolnej bibliotece komplet swoich powieści, złożyła autografy i zapozowała z czytelnikami do pamiątkowych zdjęć.

Ostatnim punktem programu Nocy Bibliotek było – podobnie jak w roku ubiegłym – „Plenerowe kino w ciemno”. Dzięki uprzejmości pana Andrzeja Szymczaka przenieśliśmy się w przeszłość. Obejrzeliśmy fragmenty Polskiej Kroniki Filmowej z 1970 roku z dodatkiem „To idzie młodość”, uroczego filmu animowanego pod tytułem „Historia sweterka o ośmiu rękawkach”, odcinka kultowej animacji „Wilk i zając” oraz radzieckiego filmu z lat 50-tych „Banda Asa Kier”. Wszystko ciekawie omówione przez szkolną polonistkę.

Imprezom zorganizowanym w szkole towarzyszyły dwie wystawy. W holu można było obejrzeć bogaty i różnorodny zbiór etykiet zapałczanych z kolekcji Anny i Emilii, a w jednej z sal – najstarsze książki ze szkolnej biblioteki. 

Mamy nadzieję, że nasi goście wrócą do nas już w najbliższym tygodniu, po książki na wakacje, a za rok – na kolejną edycję Nocy Bibliotek.

Tekst: Anna Mosur – Łukaszewska

www.zsbd.pl

 

Spotkanie z pisarką Ewą Seno
LARP - gra strategiczna w oparciu o Grę o tron, Wiedźmina, Pana Tadeusza i inne pozycje literackie
Etykiety zapałczane promujące czytelnictwo
Poszukiwania zaginionego eglemplarza "Monachomachii" Ignacego Krasickiego
Fragmenty starych kronik filmowych, bajek animowanych i filmu "Banada asa kier" - opatrzone komentarzem polonistycznym
Najstarsze książki księgozbioru szkolnej bibliotek
Spotkanie z pisarką książek fantasy dla młodzieży, Ewą Seno
Etykiety zapałczane promujące czytelnictwo
 Larp - gra strategiczna w oparciu o lektury i literaturę fantasy
Fragmenty starych kronik filmowych, bajek animowanych i filmu "Banada asa kier" - opatrzone komentarzem polonistycznym
Poszukiwania zaginionego eglemplarza "Monachomachii" Ignacego Krasickiego
 
 
 
Back to Top