"Noc Bibliotek" w Zespole Szkół nr 1 w Ełku

„Noc Bibliotek” rozpoczęła się od godziny 16 na auli szkolnej.Goście przybywali do nas z całego Ełku, nie zabrakło również nauczycieli i uczniów z naszej szkoły. Motywem przewodnim naszego projektu była historia Ełku i okolic po II wojnie światowej, położyliśmy nacisk na upowszechnianie kultury w tym czasie. Noc Bibliotek, która odbyła się 3 czerwca była kulminacją dłuższego projektu, w ramach którego uczniowie brali udział w warsztatach i spacerach po Ełku. W ramach warsztatów odbyliśmy spacer po Ełku z przewodnikiem. Temat spaceru to „Śladami pisarzy i poetów ełckich”. Przewodnik przywołał wszystkich znaczących twórców naszego regionu. Dowiedzieliśmy się ciekawostek o Michale Kajce, Siegfredzie Lenzu, Wojciechu Bauerze, Michale Olszewskim. Przypomnieliśmy sobie także historię i legendy o Ełku, a także dlaczego tak ważna dla miasta jest lilia. Spacer dotyczył także architektury, zabytków terenów Ełku. Można powiedzieć, że to była intensywna lekcja historii Ełku.

Następnym elementem były warsztaty literackie dotyczące motywu miasta w różnych tekstach kultury – omówiliśmy motyw miasta w muzyce, malarstwie i przede wszystkim w literaturze. Przyjemne i pożyteczne – do matury jak znalazł. Kolejnym warsztatem, jaki odbył się przed Nocą Bibliotek, były warsztaty kulinarne. Uczniowie tworzyli plakaty o regionalnych potrawach mazurskich. Ważnym punktem tych warsztatów było przygotowanie potraw typowo regionalnych, które potem mogli degustować nasi goście. Na stole znalazły się m.in. babka ziemniaczana, placki ziemniaczane, ciasto drożdżowe, sałatki i surówki a przede wszystkim schab ze śliwką, ale częstowaliśmy też grillowanymi kiełbaskami krupniokiem.

Na Noc Bibliotek 3 czerwca zaprosiliśmy mnóstwo gości, którzy mówili – każdy według własnego doświadczenia na temat upowszechniania kultury i oświaty na terenach Ełku. O rozwoju oświaty w naszym mieście, właśnie po II wojnie światowe opowiedziała pani Elżbieta Pańko, teraz sekretarz Towarzystwa Miłośników Ełku, wcześniej wieloletnia bibliotekarka naszej szkoły. Skupiła się na rodzajach szkół, które mieściły się w budynku naszej szkoły a także o tym, jak ona postrzegała Ełk po wojnie. Pani Elżbieta Marciniak, pierwsza bibliotekarka naszej szkoły, a później pracownik kuratorium mówiła o kulturze czytania, dlaczego warto czytać, przytoczyła nawet doświadczenia czytania swoich wnucząt, a pani Teresa Ostrowska opowiadała o Kombatanckim Związku Dzieci Wojny. Ciekawy był też wykład i prezentacja pani Doroty Kozłowskiej, doradcy metodycznego z Miejskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Ełku, dotyczący tradycyjnych, regionalnych dań i przepisów na nie.

Następnym punktem spotkania były przemówienia zaproszonych przez nas pisarzy i poetów ełckich. Najpierw wystąpił pan Paweł Arciszewski. Deklamował swoje wiersze, mówił jak i dlaczego powstały jego książki: „Amazonki” i „Ostatni z Jaćwierzy”. Zaraz po nim wystąpiła pani Walentyna Mikuć, która pięknie deklamowała swoje wiersze. Nie było na sali osoby, która nie byłaby zachwycona jej recytacją. W przerwach pomiędzy wystąpieniami była oczywiście degustacja potraw mazurskich przygotowanych przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły. W międzyczasie nasi goście mieli możliwość obejrzenia wystawy zdjęć, stworzonych z prac zarówno uczniów jak i nauczycieli. Wystawa składała się z trzech części – pierwsza część to zdjęcia ze spaceru z przewodnikiem, druga część to „Ełk nocą” a trzecia to zdjęcia powojenne zebrane przez znanych nam ludzi, rodowitych ełczan. Trzeba przyznać, że te zdjęcia wzbudzały największe zainteresowanie.

Spotkanie zakończyliśmy czytaniem wybranych przez nas fragmentów książki Wojciecha Bauera „Zapach trzciny” , które dotyczyły opisu miasta Ełk oraz jego mieszkańców.

 
 
 
Back to Top