NOC BIBLIOTEK W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W BRANIEWIE

W piątkowy wieczór 2 czerwca spotkaliśmy się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Braniewie, aby świętować Ogólnopolską Noc Bibliotek. To już trzecia odsłona i z dumą stwierdzamy- jesteśmy w akcji od początku! A jak to wszystko wyglądało w tym roku?

Postanowiliśmy wykorzystać różne zakątki, korytarze, pomieszczenia rozlokowane na piętrach bowiem nasza biblioteka w budynku, którym się mieści takowe posiada:)

Noc Bibliotek rozpoczęliśmy na II piętrze w Oddziale dla Dzieci wspólnym czytaniem "Lokomotywy" Juliana Tuwima, wykorzystując aplikację zainstalowaną na tablecie. Obraz, słowo, dźwięk oddziaływał bezpośrednio na wyobraźnię uczestników a niezwykły nastrój tworzyła ciemność panująca w pomieszczeniu i gdzieniegdzie pobłyskujące światło latarek. Potem przyszedł czas na krótkie rozważania dotyczące tematu tegorocznej edycji i kreatywne układanie hasła z kolorowych pasków papieru. Kolejnym krokiem była podróż do Paryża. Naszym wehikułem stała się kolorowa chusta animacyjna, którą przykryliśmy wszystkich podróżujących...A co działo się na miejscu? Przy dźwiękach muzyki francuskiej uczestnicy oddawali się subtelnym tańcom ze zwiewnymi chustkami- gawroszkami oraz innym twórczym zabawom, wzięli udział w paryskim tygodniu mody. Odbyła się również degustacja serów a zmęczeni podróżnicy mogli liczyć na łyk świeżej wody. Po ruchowych „wygibańcach” przyszedł czas na bardziej statyczne działanie czyli wysłuchanie tekstu zatytułowanego „Lew w Paryżu” - historii pewnego pomnika w centrum stolicy opowiedziane za pomocą Teatrzyku Kamishibai. Następnie odbył się ekscytujący turniej czyli koło fortuny z różnymi pytaniami, w tym sprawdzającymi znajomość wysłuchanego tekstu. To był ostatni akcent wizyty w tym pięknym mieście i czas na dalszą podróż. Wyposażeni w latarki, ciemnymi zaułkami udaliśmy się na I piętro. Tym razem przenieśliśmy się w odległe czasy...W Czytelni dla Dorosłych kryła się tajemnica, towarzyszyło zaskoczenie...Tutaj każdy mógł np. oddać się pierwotnej sztuce czyli tworzeniem malowideł skalnych, wyryć w glinie swoje inicjały, odwiedzić dawną bibliotekę z „pierwowzorami komputerów”. Tymi pierwowzorami stały się maszyny do... Pisanie na maszynie dostarczyło wiele niezaplanowanych emocji i okazało się wbrew pozorom niełatwym, ale wybitnie wciągającym zajęciem. A zadanie? Było zadanie a mianowicie sporządzenie ulotki do wybranej książki oczywiście z uwzględnieniem wszelkich wskazań dotyczących wieku, dawkowania, działań niepożądanych... Po frapujących działaniach przyszedł czas na parter czyli poszukiwania sentencji w języku łacińsku. W holu biblioteki pomiędzy planszami ekspozycyjnymi wisiały balony z ukrytymi wskazówkami. Odkrywanie tajemnic między bibliotecznymi katalogami, regałami w Wypożyczalni dla Dorosłych oraz zakamarkach korytarzy biblioteki było przedostatnim etapem naszej wędrówki, który wyzwolił ogromne pokłady energii i rywalizacji. Z powrotem wróciliśmy do teraźniejszości, kierując kroki na II piętro, do Oddziału dla Dzieci. Tam uczestnicy oddali się komponowaniu symfonii dla książek. Instrumenty- tu wyobraźnia podpowiedziała, żeby wykorzystać przedmioty codziennego użytku. Efekt- piękna symfonia w wykonaniu wspaniałych „muzyków” :) I to już wszystko. Noc bibliotek zakończyliśmy chóralnym krzykiem...a kolorowe dyplomy powędrowały do wszystkich jako dowód dobrej, twórczej i niezwykłej zabawy.

 

Do zobaczenia za rok!
Niech moc książek będzie z Wami :)

W działaniach uczestniczyli wspaniali czwartoklasiści z Szóstki z Martą Serocką na czele. Pozdrawiamy gorąco.

 
 
 
Back to Top