Noc Bibliotek w Bibliotece Publicznej Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy

W ramach zorganizowanej już po raz drugi akcji zatytułowanej „Noc Bibliotek” w bibliotekach wielkich miast i małych miejscowości, wieczorową porą odbywały się imprezy promujące czytelnictwo, które trwały niekiedy do białego rana. Tak właśnie było w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wilanów, gdzie świętowanie rozpoczęte 4 czerwca o godzinie 9 rano, zakończyło się przed godziną dziesiątą…dnia następnego! 

A wszystko za sprawą jedynej w swoim rodzaju imprezy, maratonu nieprzerwanego czytania na głos, połączonego z biciem rekordu Guinessa. To wyjątkowe wydarzenie w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wilanów poświęcone zostało tegorocznemu patronowi literackiemu, Henrykowi Sienkiewiczowi. Przez ponad dobę, dokładnie przez 1470 minut w bibliotece rozbrzmiewały zdania z „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. Tym samym ustanowiony został nowy rekord Polski w ciągłym czytaniu na głos „Trylogii” patrona roku 2016. (Oficjane potwierdzenie rekordu na stronie: http://biurorekordow.pl/najdluzszy-maraton-czytania-trylogii-sienkiewicza/)

Imprezie głównej towarzyszyły m.in. gra miejska zorganizowana przy współpracy z SP 261 oraz odwiedziny bajarza Jarosława Kaczmarka, który przedstawił najmłodszym czytelnikom spektakl pt. „Kwantowy smok - bajki robotów i inne historie”. Odbyły się także dwa nocne spotkania autorskie. Pierwsze, damskie zatytułowane „Między nami pisarkami: o Henryku Sienkiewiczu i…nie tylko!” dedykowane było miłośnikom literatury obyczajowej. Podczas spotkania powieściopisarki Liliana Fabisińska i Maria Paszyńska zwierzyły się publiczności ze swoich najwcześniejszych wspomnień związanych z twórczością Henryka Sienkiewicza. Zaś w trakcie spotkania męskiego pt. „POP Sienkiewicz” pisarze Jakub Ćwiek i Robert Ziębiński opowiedzieli o tym skąd wziął się pomysł ustanowienia Nagrody Literackiej im. Henryka Sienkiewicza przyznawanej najlepszej popowej książce roku przez portal Dzika Banda. Tuż przed północą odbyło się wspólne świętowanie 170. rocznicy urodzin Henryka Sienkiewicza. Był tort, obowiązkowo w kształcie książki oraz rozmowy o życiu i twórczości pisarza. W trakcie trwania imprezy goście mieli także okazję zwiedzić poświęconą autorowi wystawę udostępnioną dzięki uprzejmości Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu.

Do rana wyświetlane były filmy z dreszczykiem w cyklu „Bezsenna noc”, a przez całą noc można było wypożyczyć i zwrócić książki. Dzięki licznemu uczestnictwu Czytelników nocne czuwanie w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wilanów w roku Henryka Sienkiewicza należało do bardzo udanych.

 
 
 
Back to Top