3 czerwca 2017 r. w Powiatowej Bibliotece Pedagogicznej w Kolnie było dynamicznie, wesoło, żywiołowo i elektryzująco. Przedsięwzięcie zorganizowano w związku z obchodami III Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek 2017 pod hasłem CZYTANIE PORUSZA. Opracowany, przez Bibliotekę Pedagogiczną, program prowokował do zabaw, emanował atrakcjami, zapewniał interesującą i inspirującą kulturalną rozrywkę. Skierowany był zarówno do młodszych uczestników, młodzieży jak i dorosłych. Równolegle realizowany był projekt dla dzieci
pt. Ruszaj do boju! oraz dla młodzieży i dorosłych pt. Rozpędź się! Nabierz tempa!
Noc Biblioteki rozpoczęła się o godz. 1700. Mali uczestnicy, po odebraniu nagród
z Konkursu Plastycznego „Baśnie,bajki bajeczki”, pełni werwy i temperamentu brali udział
w przymierzaniu policyjnego munduru szturmowego (łącznie z kaskami ochronnymi, kamizelkami kuloodpornymi, tarczami i tonfami), utrwalali swoje linie papilarne. W bardzo zachęcający i niezwykle przyjazny sposób Komenda Powiatowa Policji z Kolna prezentowała małym uczestnikom Nocy Biblioteki wyposażenie, wyjaśniała ciekawym na czym polega praca policji, co znaczy prewencja. Dalej było równie interesująco i zajmująco. Niezwykle ciekawą formę nauki udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym, zarówno dzieciom jak i dorosłym , zagwarantowała Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy. Każdy mógł sprawdzić się w roli ratownika i spróbować swoich sił na fantomach. Na pewno wszystkim przydała się wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego w celu ratowania zdrowia i życia ludzkiego. Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, bardzo kompetentnie, zaprezentowała czynności ratownicze według najnowszych standardów.
Po dość poważnych atrakcjach, nadszedł czas na zabawę. W rytmie muzyki dance, mali goście, pod kierunkiem Wolontariuszy z I I II LO w Kolnie i P. Moniki Szymańskiej, poddali się nauce tańca belgijskiego. Wyszło żywiołowo, płomiennie i przebojowo. Następnie, po korytarzach Zespołu Szkół Technicznych jeździła, w rytm muzyki, LOKOMOTYWA Juliana Tuwima ze wszystkimi wagonami ; naturalnie wypełnionymi po brzegi. Wyrywano też RZEPKĘ – /niespodziankę ogromnych rozmiarów/, tak jak u Jana Brzechwy. Niestrudzeni młodzi uczestnicy Nocy brali udział w odgadywaniu zagadek literackich, 4 drużyny zaangażowały się w grę biblioteczną - Poszukiwacze Bibliotecznego Skarbu. Każda grupa biegała podekscytowana, szukając kolejnych wskazówek. Oczywiście każda odnalazła swój skarb. Naturalnie było dużo nagród i niespodzianek. Najmłodsi wykonywali przepiękne zakładki do książek. Niektóre były jak żywe; miały oczy, buźki, po niektórych biegały kaczuszki, kicał zajączki, rozmyślały mądre sówki, na niektórych rosły różnokolorowe kwiatuszki.
Na pewno w tej części Nocy Biblioteki, grill był niezłą pociechą dla zgłodniałych i wyeksploatowanych uczestników.
Na koniec, najwytrwalsi mali uczestnicy Nocy, mogli obejrzeć intrygujący film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai : Stella Nostra” (reż. P. Klange i W. Soderlund).
Program dla młodzieży i dorosłych rozpoczął się o godz. 1800 ; trwał do rana w rytmie i nastroju : CZYTANIE PORUSZA - Rozpędź się! Nabierz tempa!
Na początek dorośli uczestnicy Nocy wysłuchali wykładu - historyka literatury, krytyka, eseisty, tłumacza - P. Waldemara Smaszcza na temat „Adam Chmielowski –
Św. Brat Albert – powstaniec, artysta malarz, ojciec ubogich”. Po prelekcji, zainteresowani, poznali zasady korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie,
w momencie nastąpił zwrot akcji, z poważnego w bardzo rozrywkowy; bowiem dorośli uczestnicy Nocy mieli możliwość obejrzenia skeczu kabaretu Neo-Nówka pt. POCZTA, w wykonaniu młodzieży związanej z Hufcem Pracy w Kolnie. To były niezwykłe doznania rozrywkowe. Publiczność wyraziła owacje na stojąco. W dalszej części wieczoru dorośli mieli możliwość zmierzenia z nie lada wyzwaniem. Otóż mogli podjąć się trudnego zadania pod hasłem PORUSZAJ SIĘ Z BIBLIOTEKĄ - ZOSTAŃ BIBLIOTECZNYCZNYM TROPICIELEM. Pełni inicjatywy i zapału biblioteczni tropicieli wyruszyli na detektywistyczną rozgrywkę.
W serdecznej i życzliwej atmosferze trwały zmagania graczy, którzy intensywnie poszukiwali informacji - między książkami w wypożyczalni, czytelni, pod komputerami, na boisku, pod ławeczkami, przy pomniku, na szkolnym parkingu a także innych, zaskakujących miejscach. Dorośli, którzy zostali w Bibliotece flirtowali, przy pomocy kart do gry literackiej, z poezją Bolesława Leśmiana. Po tych, delikatnie swawolnych, zadaniach i zajęciach, wszyscy wspomogli się posiłkiem z grilla. Następnie zainteresowani wysłuchali hymnów i aforyzmów o książce i bibliotece, bawili się odgadując kalambury, wzięli udział w interaktywnej grze BIBLIOTEKA, słuchali myśli ks. Jana Twardowskiego, odtwarzali scenki dramowe (naturalnie związane z książkami i biblioteką). Najwytrwalsi czytali fragmenty tekstów PORUSZAJĄCYCH – do śmiechu, do łez, do głębi, do …
Cały czas istniał możliwość zwiedzania wystawy, stworzonej przez Bibliotekę Pedagogiczną pt. Wybitni Polacy.
Po Nocy Biblioteki 2017 zastały miłe wspomnienia; chwil przepełnionych odrobiną melancholii i wzruszeń, śmiechu i zabawy, pełnych fantazji i ekscytacji. Te emocje i wrażenia były osiągalne dzięki współpracy kilku placówek, grup, stowarzyszeń i jednostek.
W organizację Nocy Biblioteki 2017 – CZYTANIE PORUSZA, w scenariusz programu Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Kolnie włączyli się : Zespół Szkół Technicznych
w Kolnie, Komenda Powiatowa Policji w Kolnie, Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, Hufiec Pracy w Kolnie oraz Wolontariusze z I i II LO w Kolnie pod kierunkiem P. Moniki Szymańskiej. Bardzo serdecznie dziękujemy za pracę wszystkich osób, dzięki którym przedsięwzięcie powiodło się.
Szczególne podziękowania kierujemy do sponsorów, dzięki którym mogliśmy sprawić dużo radości i zapewnić gorący posiłek naszym gościom. W imieniu Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Kolnie i gości Nocy Biblioteki dziękujemy Prezesowi Banku Spółdzielczego w Kolnie – P. Krzysztofowi Kajko za dofinansowanie poczęstunku grillowego, Zakładowi Przetwórstwa Mięsnego JBB w Łysych za kiełbaski grillowe.