Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu

W gronie bibliotek uczestniczących 3 czerwca w ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek nie mogło zabraknąć Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Lubaniu, która czekała na mieszkańców miasta i okolic z niebanalnymi pomysłami na wspólne spędzenie czasu.

W tym roku zabawa trwała całą noc, a rozpoczęła się o godz. 19:00 występem tanecznym przygotowanym przez uczennice Szkoły Podstawowej Nr 4 w Lubaniu. Następnie wszyscy zgromadzeni pod fontanną zostali zaproszeni do wzięcia udziału w happeningu „Jak nie czytam, jak czytam”. Wspólnie ustawili się, tworząc kształt serca i pokazując jak bardzo kochają czytać książki.

Jak co roku Ratusz zamienił się w magiczne miejsce pełne atrakcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najmłodsi goście wcielili się w rolę doświadczonych detektywów i spędzili tę wyjątkową noc w Biurze Detektywistycznym Lassego i Mai. Wyruszyli tropem zaginionej książki, penetrując wszystkie zakamarki i tajemne przejścia. Spotkali się z technikiem kryminalistyki, który wprowadził ich w tajniki swojej pracy oraz pobrał odciski palców. Dzieci układały również puzzle i obejrzały film pod tytułem  „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”. Rano, po wspólnym śniadaniu najmłodsi przeprowadzili taneczny flashmob. Nikt nie opuścił Ratusza z pustymi rękami. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymację detektywa oraz odcisk palca.

Dorośli i młodzież spędzili tę noc równie atrakcyjnie. Amatorzy gier planszowych i fabularnych popuścili wodzę wyobraźni i przez 13 godzin tworzyli scenariusz do nowego fantastycznego świata. Wielbiciele literackich uniesień i ciekawych opowieści zgromadzili się w Wypożyczalni dla Dorosłych. Tam mieli okazję spotkać się z lubańskim pisarzem Kamilem Krzemińskim. Młody twórca wydał dwie książki i zechciał opowiedzieć, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem. Zgromadzeni goście wysłuchali też interpretacji słuchowiska „Dzik” zaprezentowaną przez jego autora Bogusława Szambelana, Urszulę Wójtowicz oraz członków Grupy Młodych Twórców „Szuflada”. Gościem wieczoru była Aleksandra Nowak. Podróżniczka podzieliła się wrażeniami z samotnej siedmiomiesięcznej wyprawy do Azji. Wszyscy byli zafascynowani jej relacją o życiu codziennym ludzi mieszkających w różnych zakątkach tego kontynentu. Aleksandra wyświetliła również zdjęcia i odpowiedziała na mnóstwo pytań. Emocjonujący wieczór zakończył seans filmowy.

Mamy nadzieję, że mieszkańcy naszego miasta i okolic uznali tę noc za godną zapamiętania i będą kojarzyć naszą Bibliotekę z zabawą oraz dobrą atmosferą. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli spędzić z nami czas i liczymy, że w przyszłym roku z naszego zaproszenia skorzysta jeszcze więcej gości.

 
 
 
Back to Top