„Tropiciele zagadek w bibliotece”, Noc Bibliotek w Książnicy Podlaskiej 3.06.2017
Noc Bibliotek w Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku odbyła się pod hasłem „Tropiciele zagadek w bibliotece”.
Przez cały czas trwania naszej Nocy dostępny był kącik dla najmłodszych uczestników z grami, puzzlami i kolorowankami. Można było również bezkarnie rysować po ścianach.
Zorganizowaliśmy naszym uczestnikom projekcję filmu. Skorzystaliśmy z oferty organizatora ogólnopolskiej akcji Nocy Bibliotek i białostoccy Nocni Bibliotekomaniacy mogli obejrzeć film familijny „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra”, który bardzo dobrze wpisywał się w charakter naszego sobotniego spotkania z biblioteką i zagadkami.
Przygotowaliśmy grę terenową dla czytelników naszej biblioteki pod tytułem „BiblioGRAtka”. Każdy uczestnik otrzymał kartę gry, z dziewięcioma zadaniami. Rozwiązując zagadki grający poznawał przy okazji Książnicę Podlaską. Wśród zadań znalazły się pytania dotyczące autorów, tytułów i postaci literackich ze znanych kryminałów, zagadki logiczne, a także zadania pobudzające wyobraźnię. Nie mogło zabraknąć zagadnień bibliotecznych, związanych z korzystaniem z poszczególnych agend udostępniania Książnicy: Informatorium, Wypożyczalnią Główną, Działem Zbiorów Specjalnych oraz Czytelnią Ogólną. W każdym z tych miejsc czekał na uczestników inny problem związany ze specyfiką danej agendy. Grający zmagali się m.in. z wyszukiwaniem informacji w katalogach kartowych, wyszukiwaniem książek i czasopism na półkach z wolnym dostępem, czy też korzystania ze zbiorów nieksiążkowych. W zmaganiach uczestniczyły całe rodziny i wszyscy, zarówno starsi i młodsi, świetnie się przy tym bawili. Choć zmagania nie były na czas i każdy uczestnik został nagrodzony, to w niektórych obudziła się żyłka rywalizacji (chęć bycia lepszym od swojego partnera/partnerki była w jednym przypadku szczególnie widoczna J).
Ostatnim punktem Nocy Bibliotek w Książnicy Podlaskiej była prelekcja Izabeli Szymańskiej, na co dzień pracownika Działu Zbiorów Specjalnych, pt. „Kryminalne oblicza przedwojennego Białegostoku”, która wzbudziła spore zainteresowanie czytelników.