Noc Bibliotek dodała nam skrzydeł !
Jak myślicie, czy można dzieci zachwycić lokalną historią? Czy można ekscytować je przeszłością, ? Czy dzieci chętnie zgodzą się na podróż w czasie
i zechcą bawić się w detektywów badających ślady przeszłości?
Odpowiedzi na te pytania są zadowalające.
Inspiracją do takich działań jest Noc Bibliotek, czyli ogólnopolska akcja, dzięki której zrealizowaliśmy spotkanie pod hasłem:
,,Tu, czyli gdzie?
Biblioteka jako żywe archiwum historii lokalnych"
Motywem przewodnim pierwszej części wydarzenia było spotkanie autorskie i nie tylko z badaczem historii lokalnych doktorem nauk historycznych Rafałem Brzezińskim.
Pisarz oczarował młodych słuchaczy swoimi opowiadaniami o naszej miejscowości.
Niezwykle interesująco przedstawił swoją książkę; O karczmach, zajazdach,gospodach.oraz zaprezentował film pokazujący dawne fotografie badanych przez nas budynków,
które istnieją do dzisiaj.
Był to bardzo ekscytujący moment spotkania, gdyż dzieci identyfikowały budowle , podziwiały kunszt dawnych sal balowych, ogródków rekreacyjnych przy gospodach, a także poznały nazwy karczm i gościńców w Ostroszowicach.
Niezwykle wyszukane nazwy gościńców, rozbudziły wyobraźnię dzieci, które fantazjowały na temat skąd się brały właśnie takie nazwy jak:
Pod Rajem, Sowia Ostoja znana jako Eldorado, Niemiecki Dom, Biały Młyn czy Czarny Orzeł.
W tym miejscu pojawiło się mnóstwo pytań do pasjonata historii, który dokładnie udzielał zachwyconym dzieciom wyczerpujących odpowiedzi.
Jednak pełna mobilizacja małych eksploratorów lokalnej historii
nastąpiła podczas mapowania , czyli nanoszenia na mapę Ostroszowic lokali gastronomicznych. Efekt jest znakomity!
Przekonaliśmy się,że warto kontynuować temat poznawania lokalnych historii.
Postanowiliśmy założyć przy bibliotece w Ostroszowicach Lokalne Biuro Detektywistyczne,którego celem będzie gromadzenie śladów lokalnej pamięci.
Po krótkiej przerwie na poczęstunek, uczestnicy nawiązałli flirt z twórczością Bolesława Leśmiana dla upamiętnienia 140 rocznicy urodzin autora ,,Przygód Sindbada Żeglarza".
Gra słów, humorystyczne zbiegi okoliczności wynikające z przypadkowych zdań flirtu wprowadziły uczestników Nocy Bibliotek w humorystyczny nastrój.
W trzeciej części tego wspaniałego spotkania uczestnicy wydarzenia obejrzeli
ekscytujący film pt. „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai: Stella Nostra” ,w reżyserii. P. Klange i W. Soderlund .
Podczas tegorocznej edycji Nocy Bibliotek przekonaliśmy się w pełni,że czytanie wprawia w zachwyt,ekscytuje, aktywizuje, dodaje skrzydeł i mocno porusza!
Dziękujemy organizatorom Nocy Bibliotek za wspaniałe materiały i inspiracje,
W naszym wydarzeniu uczestniczyło 60 osób. Dzieci przeżyły niezapomnianą przygodę, poznały tajemnice przeszłości naszej wsi.
,,a jakie dzieci były zaciekawione.Jak uważnie słuchały" stwierdziła Pani Marta mama 7- letniej Zosi.
Entuzjazm i podziw pozostał z nami. Z lubością wspominamy to bardzo poruszające wydarzenie.
Maria Kirkiewicz