Biblioteka Gimnazjum nr 1 w Sochaczewie

Noc Bibliotek w Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Sochaczewie rozpoczęła się  o godzinie 20.00. Wzięło w niej udział ponad dwadzieścioro gimnazjalistów oraz kilka uczennic z pobliskich szkół podstawowych. Program był niezwykle bogaty i urozmaicony.

Jako pierwsze odbyły się warsztaty, które poprowadziły Asia i Zuzia. Dziewczyny przybliżyły historię starej fotografii, by później udostępnić uczestnikom czarno – białe zdjęcia z prośbą o wybranie konkretnych. Zadanie, jakie miała do zrealizowania młodzież, to ułożenie historii do wybranego zdjęcia. I……. puszczono wodze fantazji, a zapomniane fotografie „ożyły”.

Kolejnym zadaniem było poszukiwanie skarbu ukrytego w szkole. Wskazówki można było zdobyć, poszukując książek ukrytych na kolejnych korytarzach i w bibliotece. Po kilkakrotnym przemierzeniu przez uczestników szkoły wzdłuż, wszerz i wzwyż,  udało się nielicznej grupie dotrzeć do skarbu. Słodkościami znalezionymi w woreczku podzielili się z pozostałymi poszukiwaczami.

By ochłonąć nieco od wyczerpującego biegu pani bibliotekarka zaprosiła uczestników na film. Podczas śledzenia przygód „Biura detektywistycznego Lassego i Mai” młodzież spożywała zapasy przyniesione z domu i…. rozmyślała o kolejnych zabawach.

O godzinie 23 przyszedł czas na produkcję papieru czerpanego. Kartki papieru pomogła wyczarować z kleistej mazi znajdującej się w misce pani Ala. Zabawy było przy tym co niemiara. Nie był to jednak koniec atrakcji. Tuż po produkcji papieru do szkolnej pracowni zawitał skryba, który zabrał młodzież w podróż do źródeł książki. O średniowiecznych iluminacjach opowiadała Ilona, a następnie pod okiem takich znawców sztuki uczniowie wykonywali swoje inicjały, zdobiąc je według starodawnych wzorów.

Noc nie dobiegła jeszcze końca, chociaż półmetek miał nastąpić niebawem. Przed projekcja kolejnego filmu, poprzedzoną układaniem strrrrasznej historii, uczestnicy mieli jeszcze jedno zadanie do wykonania. Pod okiem Ingi układali wiersze, prześcigając się przy tym w znajomości rodzajów rymów czy tropów poetyckich.

Po filmie przyszedł czas na zabawę w teatrze cieni oraz obejrzenie inscenizacji przygotowanej przez gimnazjalistki pod tytułem „Sąd nad książką”. Jak można się domyślać, książka wyszła z tego procesu obronną ręką. Wszyscy zgodnie przyznali jej rację, iż nic nie jest w stanie z nią konkurować. Nie ma co się dziwić takiej opinii, gdyż wśród uczestników Nocy Bibliotek znaleźli się głównie „książkożercy”.  Wiersze to uczta dla duszy, ucztą dla oka stały się bohaterskie charakteryzacje wyczarowane przez Milenę oraz Olę. Każdy z uczestników zabawy mógł choć na jedna noc upodobnić się do ulubionego bohatera literackiego.

O 3 nad ranem przyszedł czas na „Bitwę na teksty”. Bez sprzeciwu młodzi ludzie przystąpili do pisania dyktanda i chociaż nad ranem wykruszali się kolejni uczestnicy, to i tak niemałą grupa odważnych wysilała szare komórki, by zdobyć nagrodę za najmniejszą ilość błędów.

Ostatni z warsztatów poprowadziła Ola. Pod jej okiem uczniowie projektowali   i wykonywali zakładki do książek. A potem przyszedł czas na nocne rozmowy między regałami, choć za oknem już świtało i dzielenie się wrażeniami z Nocy Bibliotek 2017.

 

 

Fotorelacja z imprezy w załączniku 

 

 

 

Prezentacja

 
 
 
Back to Top