„Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...”

„Książki są lustrem  -  widzisz w nich to, co już masz w sobie...” - Noc Bibliotek w Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie

„Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...” pisał Carlos Ruiz Zafon – o prawdziwości  tych słów mogliśmy się przekonać podczas niezwykłego spotkania, na którym owo lustro zaczęło odzwierciedlać słowa uczniów Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie i  okazało się , że Noc Bibliotek musi zamienić się na co najmniej jeszcze trzy noce… Trudno sie dziwić, kiedy w jednym miejscu spotyka sie tak twórcza i zaangażowana grupa młodych ludzi,  którzy chcą  porozmawiać o książce, wybranej spośród wielu  i opowiedzieć o tym, co najbardziej w niej  poruszyło ….Noc  Bibliotek  rozpoczęła  sie słowami wiersza „Ankieta ” ks. Jana Twardowskiego, który konfrontując  nas z oczywistością często  niezauważaną, zadaje  pozornie proste pytania - czy  nie dziwi cię mądra niedoskonałość/  przypadek starannie przygotowany/  niepokój dobroci/ opieka drzew/ przyjaźń zwierząt/  radość głuchoniema/  zwątpienie podjęte z ufnością/ prawda nareszcie prawdziwa …  zmuszając do refleksji, żeby  przestać  wreszcie  pisać  a   zacząć czytać  – bo przecież  tak naprawdę czytamy nie tylko słowo, lecz cały świat…. – i wtedy, kiedy  patrzymy w niebo, przepowiadając pogodę,  zachwycając się  rozwijającymi  pąkami budzącej się do życia przyrody … i  patrząc  na drugiego człowieka, który jest księgą najtrudniejszą , bo każdego dnia otwiera sie na innej stronie...a sztuką ogromną jest dobrze tę stronę odczytać …. I mimo, że uczestników było tylko 12 , to  klimat spotkania, potencjał uczniów  zaowocował  powołaniem  Formacji Nałogowych Pożeraczy Słowa Pisanego , utworzeniem bloga -( fnpsp.bllog.pl), na którym uczniowie  będę mogli pisać o książkach  oraz strony internetowej grupy.

Wyjątkowość lubujących się w czytaniu młodych docenił także dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Wolwowicz, który poniekąd zainspirował uczniów do stworzenia takiej grupy i zaszczycił nas swoją obecnością, aktywnie w spotkaniu uczestnicząc. W żywej, barwnej narracji z dozą właściwego sobie dystansu, humoru  i życzliwości przedstawił  treść ostatnio  przeczytanej  książki, która mogłaby się wydawać zbyt poważna dla młodych ludzi  – „ Ludzie w czasach Jezusa”  Szymona  Hołowni  ( dochód z tej książki został przeznaczony na dożywianie dzieci z Afryki).Przystępnie napisana książka pokazuje, w jaki sposób przyjmowana była wiara w  czasach biblijnych na różnych szerokościach geograficznych świata – uświadamia  np. jak wytłumaczyć na Polinezji pojęcie żłób, jeśli takowe słowo wśród tamtejszej ludności nie jest znane – narodziny Jezusa w muszli, może więc brzmieć nieco egzotycznie, ale i zachęcająco, by takich ciekawostek odnaleźć więcej, sięgając do lektury książki.

Podczas naszej Nocy Bibliotek Dyrektor zgodził sie takze zaingurowąć akcję – „ Nowodębska Półka Czytelnicza ”- przygotowując 10 wybranych przez siebie książek. Celem tej akcji jest dzielenie się  wyborami czytelniczymi znanych w środowisku lokalnym ludzi, którzy polecają  wartościowe książki - co w dzisiejszym świecie przemieszania się wysokiej i niskiej kultury - (zjawisko homogenizacji kultury) i nadmiaru - jest istotnym elementem wartościującym i porządkującym świat.

Następnie każdy z uczestników przedstawił swoją książkę, która go w jakiś sposób poruszyła i zachęcał do jej przeczytania, prezentując – często w sposób teatralny -  wybrany fragment .Był więc m.in i Mały Książę, i Mistrz i Małgorzata, i Pollyanna, i Pan Tadeusz, i Wiedźmin, i Złodziejka książek ...

Na Noc Bibliotek zaplanowano trzy warsztaty – ze względu jednak na magię spotkania – „ Pożeracze Słowa” nie mogli przestać mówić o książce - i czas, który zdawał się zatrzymać w miejscu szybko sie przeminął, jak to bywa, kiedy ludzie czują się ze sobą dobrze – toteż  dwa kolejne warsztaty zostały przeprowadzone  w innym terminie.

Pierwszy warsztat związany był z plastyczną interpretacją wybranej ksiażki - kreatywności jednak nie zabrakło takze przy tworzeniu nowej książki , którą prezentowano w odcinkach, łącząc w logiczną całość namalowane obrazki swoich kolegów i koleżanek.

Kolejny warsztat związany był  z umiejętnością dostrzegania daru, którym jest każdy następny dzień życia… Połączenie zabawy i refleksji to najlepszy sposób, aby młodzi ludzie sami dochodzili do pewnych prawd…- udział w wyścigu  z łyżeczka pełną oliwy w zestawieniu z opowiadaniem Bruno Ferrero „ 365 opowiadań dla ducha”  traktującym o bardzo bogatym królu, który nie potrafił  już się już cieszyć ze zwykłych rzeczy, bo miał przesyt wszystkiego… może dać do myślenia.  Nietypowy tor przeszkód –  z elementami sztuki, muzyki, słowa i form życia pod różną postacią uczniowie pokonywali, skupiając się głownie na tym, żeby być pierwszym - jak to w zawodach sportowych. A przecież po drodze był i piękny obraz, i  skrzypce, i jajko, wrzos i kamień, słowo i puste krzesło, przy którym mogli się zatrzymać - tak po prostu, jak czasem w życiu trzeba się zatrzymać ….Czy goniąc za doczesnymi dobrami, nie gubimy w życiu tego, co naprawdę jest ważne? Czy skupiając się tylko na osiągnięciu celu, przestajemy dostrzegać zwyczajne piękno świata i drugiego człowieka?

Spotkanie było magiczne w jak najbardziej czarodziejskim znaczeniu tego słowa ( nawet ptaki rozpoczęły swój wieczorny  koncert, choć było już po 21 godzinie…) –  rozmowa, czas  spędzony z otwartymi umysłami  w sposób twórczy i niecodzienny, dzielnie się własnym refleksami i przemyśleniami  -  nie wpisują się w żadną z ocen szkolnych, bo są …bezcenne i miejmy nadzieję zaowocują ciekawymi inicjatywami. Trzeci warsztat związany właśnie z interpretacją cytatów mądrej książki Dariusza Chwiejczuka „Czarodzieje mogą wszystko” odbył się podczas happeningu  - Książki dają wolność w połączeniu z akcją bookcrossingową „ Weź tę książkę, przeczytaj, podaj dalej…”

                                                                                                                                                                                                                             Koordynator : Renata Konefał

 

 

 

czytanie ciekawych  fragmentów książek
 
 
 
Back to Top