Henryk Sienkiewicz w serwisie Wolne Lektury

Wolne Lektury to darmowa biblioteka cyfrowa prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. W bibliotece dostępne są reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską z egzemplarzy pochodzących ze zbiorów tychże bibliotek. Do tego także wybór audiobooków oraz książek w formacie DAISY (dla osób niewidomych lub niedowidzących).

 

W jaki sposób możemy wykorzystać dostępne materiały? 

 

  • Cztajmy wszędzie! Promujmy czytanie książek w miejscach, w których zazwyczaj przychodzi nam czekać i cóż… także tracić sporo czasu.  Zachęcajmy do czytania także poza domem: w poczekalniach, w komunikacji miejskiej, na dworcach, w urzędach. Nawet jeśli nie mamy ze sobą książki, to najczęściej posiadamy urządzenie z dostępem do Internetu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatopić się w lekturze. Ponadto stała i nieograniczona dostępność do książek okaże się przydatna w tych bibliotekach, gdzie w ramach Nocy planowane jest wspólne czytanie lub maraton czytelniczy. Nie będzie się też trzeba martwić o ilość egzemplarzy. Każdy z uczestników może ściągnąć pliki i czytać na swoim czytniku, telefonie, tablecie, itp. Być może dla niektórych uczestników książka w formacie cyfrowym wyda się atrakcyjna i wygodniejsza, co zachęci w przyszłości do czytania e-booków.
  • Portal Wolne lektury to jedna z wielu bibliotek cyfrowych. Na jego przykładzie można przedstawić działanie i cel takiego serwisu. Świetnym pomysłem jest więc przygotowanie prezentacji o korzystaniu z wolnych zasobów. Warto pokazać, że na wyciągnięciu ręki mamy tyle książek, całą klasykę literatury i nie tylko. Legalnie i za darmo.
  • Całą listę polskich i zagranicznych bibliotek cyfrowych oraz portali internetowych, na których możemy skorzystać z darmowych e-booków, znajdziemy na stronie Wolnych lektur, w zakładce "Czytam wszędzie" (https://wolnelektury.pl/info/czytamy-wszedzie/). Niektóre serwisy wprowadziły wprawdzie opłaty za korzystanie z materiałów, ale większość źródeł wciąż pozostaje bezpłatna. Najpopularniejsze biblioteki oprócz Wolnych lektur to: Polona, Google Books (choć kontrowersyjna), Europeana , Gallica,  WikiBooks, Wikiźródła, Projekt Gutenberg, Federacja Bibliotek Cyfrowych.
  • Akcja "Odkryj na nowo Sienkiewicza". Warto wykorzystać portal, aby zapoznać czytelników z jego mało znanymi dziełami. To właśnie Henryk Sienkiewicz jest najczęściej wymienianym autorem pośród pisarzy polskich. Jak widać, dla wielu osób pozostaje nadal jednym z pierwszych ludzi pióra przychodzącym na myśl. Dlatego warto zapoznać czytelników z mało znanymi dziełami Sienkiewicza, poszukać nieznanych wcześniej  motywów w jego twórczości. Mamy często wrażenie, że na temat pisarza powiedziano już wszystko. Znany przede wszystkim jako autor powieści historycznych, może zyskać nowe grono sympatyków, którzy odkryją, że nie wszystkie jego dzieła takimi są (np. Bez Dogmatu, listy z podróży, opowiadania). 
  • Z serii ciekawostki. Jak wydawano kiedyś powieści Sienkiewicza? Ukazywały się przecież w odcinkach w XIX-wiecznej prasie. Wokół powstającej w ten sposób książki trwała żywa dyskusja czytelnicza. Na bieżąco komentowano poszczególne rozdziały, korespondowano z redakcją, pytano o dalsze losy ulubionych bohaterów. Jest to zjawisko ciekawe i warte przypomnienia. Takie spotkanie może stać się punktem wyjścia do różnych dyskusji, np. czy czytelnicy wyobrażają sobie dziś dostawać powieść w odcinkach? Czy nie przypomina to trochę trwającego obecnie szału serialowego? Co sprawia, że przywiązujemy się do postaci i czekamy z niecierpliwością na ciąg dalszy? Przy okazji warto zobaczyć jak wyglądały dawne dzienniki. Są dostępne np. w serwisie Polona (dziennik Słowo, w którym ukazała się Trylogia, lub w Małopolskiej Bibliotece Cyfrowej (Czas, w którym ukazywał się Potop).
  • Spotkania z motywem przewodnim obecnym w twórczości Sienkiewicza. W serwisie Wolne lektury znajdziemy zakładkę "motywy", po kliknięciu w nią, ukaże się lista motywów wraz z proponowanymi lekturami. Na marginesie każdej reprodukcji  umieszczono hasła pomocnicze dotyczące wątków i tematów obecnych w danym fragmencie.  Łatwo możemy odnaleźć potrzebną informację.
  • Na stronie dostępne są też audiobooki, z dzieł Sienkiewicza dostępny jest Latarnik, Janko Muzykant  i W pustyni i w puszczy.
  • Mamy też dostępną galerię obrazów, zdjęć, rysunków. Możemy wybrać coś z epoki Sienkiewicza i wykorzystać jako materiał pomocniczy przy różnego rodzaju zajęciach. Także jako dekorację, jeśli organizujemy Noc tematyczną. Obrazy z galerii możemy też wykorzystać jako materiał do gry: pokazujemy fragment obrazu i zgadujemy,  w którym utworze pisarza mogłaby się znaleźć taka scena (ze względu na ubiór postaci, symbol, obrzęd, krajobraz, budynek, itp.)
  • Ciekawe i dające do myślenia materiały promocyjne w postaci pocztówek z inspirującym cytatem. To świetna propozycja do umieszczenia gdzieś w bibliotece. Przekonajcie się sami: https://wolnelektury.pl/info/materialy-promocyjne/
  • Wzór pocztówek może posłużyć do zorganizowania gry z cytatami (zgadujemy z jakiej książki pochodzi cytat). Ważne, żeby wybrane przez nas cytaty intrygowały i nie były zbyt oczywiste (dlatego te najbardziej kultowe odpadają). Jeden plakat inspirowany Potopem jest.
  • Zabawny sposób na zabawę tekstem. Leśmianator tworzy "wierszmiksy". Jak czytamy na stronie "dzięki niemu napiszesz wiersz jednym kliknięciem". Swoimi zmiksowanymi, nowymi wersjami tekstów możemy podzielić się z przyjaciółmi (zostaje wygenerowany link do udostępnienia). Dobry pomysł na zabawę, promocję (codziennie wrzucamy jeden cytat na stronę lub Facebooka i przypominamy tym samym o zbliżającym się wydarzeniu) albo punkt wyjścia do dyskusji. Po utworzeniu konta w serwisie i dodaniu na półkę książek, mamy możliwość ich "zmiksowania" w dowolnych konfiguracjach. https://wolnelektury.pl/lesmianator/

 

 
 
 
Back to Top