Słupsk, Pomorskie
Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku zaprasza na Noc Bibliotek poświęconą twórczości Joanny Chmielewskiej. Najważniejszym punktem programu ma być gra terenowa śladami pisarki. W bibliotece i jej okolicach usytuowane zostaną punkty - stanowiska, w których na uczestników czekać będą różne atrakcje i jednocześnie zadania do wykonania lub zagadki. Także sam budynek biblioteki stanie się miejscem, do którego warto zajrzeć: na czas Nocy pomieszczenia biblioteki zamienią się w miejsca kojarzone z powieści Chmielewskiej. Będzie można odwiedzić salon gier, celę więzienną, pojawią się milicjanci, podejrzani i…nieboszczyk!
Wejherowo, Pomorskie
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, filia w Wejherowie
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Gdańsku, filia w Wejherowie, zaprasza na Literacki spacer po Wejherowie śladami bohaterów cyklu „Sprawy Inspektora Brauna” autorstwa Piotra Schmandta. Gościem biblioteki będzie sam autor. W programie przewidziane także panel dyskusyjny pt. "Książka, której nie mogę zapomnieć".
Inowrocław, Kujawsko-Pomorskie
Biblioteka Miejska im. Jana Kasprowicza
Biblioteka po raz drugi bierze udział w akcji „Noc Bibliotek”. Organizatorzy przygotowali całą masę atrakcji. Od 17.00 do 22.00 kiermasz książek oraz quiz przygotowany przez bibliotekarzy inowrocławskiej Książnicy. Równolegle trwa także akcja „Przynieś książkę do biblioteki”. Dla dzieci przewidziano cykl zajęć pod nazwą „Tajemniczy ogród” w postaci warsztatów plastycznych z Mają Żmudą (Galeria „Kulturowo Mi”), turniej gier na Xbox, zajęcia literackie z wykorzystaniem nowości z księgozbioru, literackie kalambury. O godzinie 18.00 przedstawienie teatralne „Edukacja Rity”. Sztuka Willy'ego Russella, to humorystyczna, ale i skłaniająca do refleksji historia kobiety, pragnącej zmiany w swoim życiu. Reżyseruje Tomasza Mędrzak, aktor znany m. in.: z pierwszej ekranizacji powieści H. Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy”. Spektakl odbędzie się w Sali Koncertowej im. Ireny Dubiskiej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Inowrocławiu. O 21.00 w Saloniku Literacko-Artystycznym Biblioteki Miejskiej odbędzie się występ inowrocławskiego kwartetu muzycznego "Polifonika" w składzie: Agnieszka Gliwińska (vocal), Dariusz Jaskrowski (klawisze), Robert Dąbrowski (bas), Łukasz Oliwkowski (perkusja).
Żory, Śląskie
Biblioteka szkolna w ZSP nr 5 w Żorach
Biblioteka zorganizuje akcję "Na tropie bohaterów literackich" dla uczniów klas IV-VI. Aby pokazać, że jest to miejsce przyjazne dla uczniów bibliotekarze i nauczyciele zapraszają na wspólne czytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima oraz innych fragmentów książek dla młodzieży. Uczniowie wezmą również udział w quizie (podzieleni na drużyny). Będzie to rodzaj podchodów: uczestnicy będą rozwiązywać zadania dotyczące bohaterów literackich. Kolejna atrakcja to interaktywna gra Kahoot poświęcona książkom. Uczniowie na tabletach, telefonach i laptopach rozwiążą quiz. Z kolei w sali komputerowej część uczniów będzie tworzyć własne komiksy, książki w takich programach jak: Writecomics.com, Pixton, Storybird, ToonDoo. Punkt kulminacyjny to projekcja filmu i wyłonienie zwycięzców, czyli drużyny, która najlepiej poradzi sobie ze wszystkimi zadaniami.
Kluczbork, Opolskie
Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kluczborku
Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kluczborku we współpracy z Księgarnią "Minerva" zorganizują, na kluczborskim Rynku przy "Zaczytanej Ławce", czytelniczą akcję happeningową - Flash mob oraz czytelnicze warsztaty kreatywne.
Łomża, Podlaskie
Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży
W programie Nocy Bibliotek przewidziano różne atrakcje. Biblioteka będzie gościć Rafała Witka, autora książek dla dzieci. Przewidziano także występy taneczne dzieci z PP Nr 9 w Łomży oraz występ kabaretowy w wykonaniu uczniów SP Nr 7 w Łomży. Odbędą się „Literackie zagadki”, czyli głośne czytanie fragmentów opowiadań, baśni, wierszy. Nastąpi też finał konkursu na plakat z hasłem reklamującym bibliotekę. Ponadto w czasie trwania imprezy odbywać si będzie kiermasz książek, loteria, malowanie twarzy oraz można będzie obejrzeć kącik plastyczny przygotowany przez uczniów Liceum Plastycznego w Łomży. Na sam koniec zaplanowana występ zespołu Microklimat i poczęstunek.
Jeziorzany, Lubelskie
Gminna Biblioteka Publiczna w Jeziorzanach
W Bibliotece odbędą się spotkania z literaturą takie jak: głośne czytanie, kalambury literackie (odgadnij bohatera bajkowego). Dla dorosłych przygotowano specjalne kolorowanki i gry planszowe. Zaplanowano też projekcję filmu oraz dyskusję o książkach Magdaleny Kordel z okazji minionej wizyty pisarki w bibliotece. Wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w maratonie czytania książki Joanny Clark "Tranzyt". Na koniec odbędzie się happening. W pobliskim parku, w przebraniach uczestnicy będą czytać przy latarkach książkę Adama Bahdaja „Wakacje z duchami”. Na koniec spotkania przewidziano poczęstunek.
Poznań, Wielkopolskie
Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury
Program Nocy Bibliotek pod hasłem „Uwolnij Wyobraźnię”. Będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną - International Biennial Exhibition of Art Photography CHILD. Odbędzie się również Kiermasz książek organizowany przez Księgarnię „Skład Kulturalny”. Akcja „Uwalniamy kary”: uczestnicy będą mieli możliwość zwrócenia długo przetrzymanej książki bez zaległej kary. Inne akcje czytelnicze to „Rodzinne wypożyczanie książek- poczytaj mi mamo i tato” oraz „Wypożycz książki na sesję i na weekend”. Organizatorzy zapraszają na warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci prowadzone przez animatorkę z Księgarni Skład Kulturalny oraz warsztaty fotograficzne „Dziecko w obiektywie” dla młodzieży i dorosłych (Mateusz Kiszka). Będzie można wysłuchać „Opowieści Trzech Pomarańczy”. Aneta Cruz- Kąciak opowiadaczka, autorka i tłumaczka książek, przedstawi tradycyjne i współczesne historie przywiezione prosto z Meksyku. Jedną z atrakcji jest niewątpliwie spacer z przewodnikiem Marcinem Radomskim „Odkrywamy Jeżyce”.
Gliczarów Górny, Biblioteka szkolna, Małopolskie
Noc Bibliotek rozpocznie się od spotkania z miłośnikami książek. Swoje ulubione wiersze zaprezentują i przeczytają specjalnie zaproszenie goście: lekarz, sędzia, komendant Powiatowej Straży Pożarnej, osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim, dyrektor szkoły, dziennikarka... Opowiedzą oni co w życiu daje im czytanie książek, jak czytanie wpłynęło na jakość ich życia, profesję. Następnie odbędą się gry zespołowe dla uczniów podstawówki i gimnazjum: różne konkurencje, m.in. układanie piramidy z książek, poszukiwanie na terenie szkoły zakładek do książek (przy zgaszonym świetle, tylko przy użyciu latarek). Zwycięska drużyna otrzyma nagrody.
Miejsko - Gminna Biblioteka Publiczna w Żabnie, Małopolskie
Krosno, Podkarpackie
Krośnieńska Biblioteka Publiczna Filia nr 4
Zgodnie z tegorocznym hasłem Nocy w Bibliotekach, w Filii nr 4 Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, odbędzie się maraton czytania "Czytamy mądrze, zdrowo, na wesoło!" Będzie to głośne czytanie dowcipnych tekstów dla dzieci, pomiędzy którym odbędą się następujące działania: inscenizacja "Zaczarowany pociąg" w wykonaniu bibliotecznej grupy teatralnej "Molki", konkursy i zabawy literackie w oparciu o czytane teksty, pokaz karate i rozmowa na temat samoobrony, rozmowa o zasadach zdrowego żywienia oraz przyrządzenie wspólnego posiłku, zajęcia plastyczne w grupach, turniej gry w tenisa stołowego oraz w klasy. Na koniec finisz maratonu czytania - rozdanie nagród i dyplomów.
Więcej planów bibliotek na Noc 2016 na mapie akcji, po kliknięciu na wybraną bibliotekę: http://rejestracja.frsi.org.pl/pr/noc16