„Poruszenie” w pakoskim gimnazjum
Od samego początku bierzemy udział w Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Nie mogło nas zabraknąć i tym razem. Zgodnie z hasłem „Czytanie porusza” rozpoczęliśmy imprezę o godz. 18.00 czytaniem fragmentów ulubionej książki (takiej, która w jakiś sposób zapadła nam w pamięci, poruszyła do głębi). Na życzenie uczestników zmieniliśmy trochę zaplanowany porządek, dzięki czemu kolejnym działaniem były słynne w naszej bibliotece kalambury literackie, które polegały na odgadnięciu tytułu książki i zdobyciu dzięki temu słodkiego upominku. Równie wesoło i sympatycznie było podczas mini-quizu czytelniczego. Uczestnicy podzielili się wówczas na trzy grupy. Każda z nich miała za zadanie odgadnąć tytuł dzieła literackiego, z którym kojarzył się wylosowany z zakrytego koszyczka przedmiot. Zwycięska drużyna została uraczona ptasim mleczkiem
Następnie część osób zabrała się za układanie puzzli związanych z książką Henryka Sienkiewicza pt. „Ogniem i mieczem”, gdy tymczasem pozostałe brały udział w sesji fotograficznej z książką w tle. Kolejną sprawiającą wiele frajdy (nie ma to jak łamanie zakazów) i integrującą wszystkich czynnością było ułożenie nietypowego domina z księgozbiorem podręcznym w roli głównej. Spieszymy z informacją, że żadnej książce nie stała się krzywda, wszystkie świetnie się mają
Gdy za oknem zapadł zmierzch, nastał czas na uroczy flirt z Leśmianem i Sienkiewiczem. Ta gra karciana z cytatami z utworów wymienionych literatów to wspaniały pomysł organizatorów Ogólnopolskiej Nocy Bibliotek. Dzięki niej młodzież nie tylko wzbogacała wiedzę o literaturze polskiej, ale także w żartobliwy niekiedy sposób nawiązywała nowe znajomości.
Punktem finałowym naszego spotkania były nocne podchody literackie na terenie szkoły. Młodzież podzielona na dwuosobowe zespoły i uzbrojona w latarki wędrowała mrocznymi korytarzami od punktu do punktu, wykonując wyznaczone zadania (np. miała odpowiedzieć na zagadki literackie, ułożyć z rozsypanki nazwiska znanych polskich twórców literackich, podać trzech bohaterów z książek i nazwy ich mieczy). Zwycięska drużyna otrzymała nagrodę. O 22.45 podsumowaliśmy przebieg akcji i pożegnaliśmy najwytrwalszych gości.
Ogólnopolska Noc Bibliotek jest niesamowitym wydarzeniem, które łączy wszystkich miłośników książek (i nie tylko ), wyzwalając niesamowite pokłady wyobraźni i energii, ale przede wszystkim w interesujący i nienachalny sposób promując czytelnictwo, a także biblioteki jako podstawową przestrzeń kontaktu z książką.
Dziękujemy wszystkim, którzy poświęcili swój wolny czas i wzięli aktywny udział w imprezie
Organizatorki „Nocy bibliotek” w Gimnazjum im. Ewarysta Estkowskiego w Pakości:
Halina Pietrzak, Agnieszka Skibowska