O tym, że „Czytanie porusza” przekonali się uczestnicy Nocy Bibliotek, którzy sobotni wieczór i noc spędzili czas w nowo otwartym Rezerwacie Kultury - czyli bibliotece na świeżym powietrzu. Dla Gminnej Biblioteki Publicznej w Lubeni był to drugi raz, kiedy to poprzez swoje działania podczas wieczorno-nocnej imprezy promowaliśmy czytelnictwoi bibliotekę. Propozycji, aby miło i kreatywnie spędzić czas nie brakowało.
Program rozpoczęliśmy od przywitania uczestników Nocy Bibliotek i uroczystego otwarcia Rezerwatu Kultury, czyli Biblioteki na świeżym powietrzu, przez przedstawicieli władz lokalnych oraz młodzież.
„Witajcie w naszej bajce” to część programu skierowana dla najmłodszych. Magiczny teatrzyk Kamishibai i opowieść o Kubusiu Puchatku pt. „Każdy jest wyjątkowy” pozwoliły wszystkim dzieciom poczuć, że są ważne. Drugie opowiadanie pt. „Kraj ćwierć” dotyczyło inności i tolerancji. Ta forma spotkania z bajeczką i morałem zawsze budzi zachwyt najmłodszych. Tak było i tym razem, a pytania ze znajomości tekstu i nagrody za prawidłowe odpowiedzi pozwoliły na chwile emocji. Zarówno dzieci, jak i rodzice im towarzyszący wspaniale się bawili.
Następnie swoje talenty aktorskie na „trawiastej” scenie zaprezentowali uczniowie klasy pierwszej z miejscowej Szkoły Podstawowej w barwnym przedstawieniu o książce. Młodzi artyści wystawili inscenizację słowno-muzyczną pt. „Książka moim przyjacielem”.
Drugą część naszego programu inspirowaną książkami stanowiły gry i zabawy w trzech strefach (pod namiotami) i w plenerze.
Strefa 1: najmłodsi fascynowali się ożywianiem bajkowych postaci w aplikacji Color Alive w 4D korzystając z bibliotecznych tabletów. Zadanie było nie łatwe, gdyż najpierw trzeba było pokolorować postacie, aby je później ożywić.
Obok na dywanie młodzież zafascynowały gry planszowe m. in. Dixit, Splendor, Dobble,
5 sekund, Lotti Karotti, Wyspa skarbów.
Strefa 2, była to Strefa Bajkowa i tutaj działo się dużo: za sprawą bajkowego maga Abrakabry i jego syropu bibliotekarka Małgosia wprowadziła do zabawy trochę tajemniczości. Maluchy ubierając czarodziejską czapkę i używając zaklęć wyczarowywały niezwykłe mikstury i syropy, co im się bardzo podobało. Później ster przejęły wolontariuszki, które przygotowały mnóstwo konkursów sprawdzając wiedzę dzieci i ich rodziców z bajek. Były rebusy, kalambury, magiczne pudełko, zgadnij kto… Śmiechu było „co niemiara”, gdyż dzieci niejednokrotnie w odpowiedziach były lepsze od rodziców. Wszystkie konkurencje były nagradzane, co przyciągało chętnych do zabawy.
Strefę 3 stanowiły „Owocowe frykasy” – w tym namiocie dzieci pod okiem wolontariuszek doskonaliły swoje kulinarne zdolności, przygotowując owocowe szaszłyki. Inwencja twórcza była zaskakująca. Szaszłyki smakowały wyśmienicie nie tylko dzieciom,
ale też częstowanej publiczności.
„Flirt z cytatami Bolesława Leśmiana” zawładnął młodzieżą. Zabawa była wyśmienita i radości było nie mało. Co chwilę słychać było salwę śmiechu - z koca, na którym siedzieli.
Nie zabrakło też muzyki i tańca. Dzieci i młodzież świetnie bawili się na trawiastej murawie podziwiani przez widownię.
Wieczorową porą o swojej przygodzie z pisarstwem i swoją pierwszą książką opowiedziała nam Ewa Gyurkovich, autorka publikacji „Niebieskie puzzle”. Ponieważ treść książki dotyka emigracji, życia z dala od domu, asymilacji w obcym kraju i samotności, bardzo zaintrygowała młodych słuchaczy, którzy wdali się z gościem w ciekawą dyskusję. Literackie spotkanie z panią Ewą było wstępem do dalszych zajęć i bardzo dobrym momentem na bliższe poznanie autorki.
Pani Ewa to także trenerka jogi śmiechu i zdrowia. Stąd wiele radości tak dorosłym, jak i młodzieży, sprawiły prowadzone przez nią warsztaty. „To był strzał w dziesiątkę i ubaw na całego” – tak komentowali młodzi zajęcia z joginką śmiechu. Ta nowa forma ćwiczeń dla zdrowia, jako przerywnik w programie, okazała się bardzo trafiona, bowiem gimnastyka śmiechu to wspaniały sposób na profilaktykę zdrowotną, odstresowanie się oraz rozwój osobisty, zawodowy, społeczny i emocjonalny.
Późnym wieczorem zaszczycił nas swoją obecnością aktor z rzeszowskiego teatru „Maska” - Kamil Dobrowolski, grający rolę w filmie nominowanym do Oscara pt. „Syn Szawła”. Opowiedział nam o blaskach i cieniach pracy aktora. Aby wprowadzić wszystkich w nastrojowy klimat, przed koncertem poezji śpiewanej pan Kamil przeczytał wybrany przez siebie wiersz z tomiku Bolesława Leśmiana, przenosząc tym samym widownię do krainy łagodności.
Program w Rezerwacie Kultury zamykał koncert pt. „Co nam w duszy gra”. Śpiewające młode dziewczyny - talenty z terenu naszej gminy: Karolina, Roksana i Izabela - oczarowały słuchających swoimi pięknymi głosami. Była poezja śpiewana B. Okudżawy, naszej rodzimej poetki Stanisławy Kopiec i W. Broniewskiego, ale nie zabrakło też muzyki rozrywkowej.
Późną nocą grupka młodych czytelniczek DKK – wolontariuszek przeniosła się do pomieszczeń biblioteki, by obejrzeć film „Sekret Eleonory” i podyskutować o literaturze. Noc w bibliotece skończyła się o czwartej rano w niedzielę.
Całości towarzyszyła wystawa na płocie złotych myśli Josepha Conrada Korzeniowskiego, zaś na miłośników spędzenia czasu z książką w otoczeniu przyrody czeka altanowa biblioteka – czyli kredens z książkami. Biblioteczka ta pozostanie na stałe w altanie, pełniąc rolę tzw. „półki bookcrossingowej”. Umieszczone tam przez nas tytuły pochodzą od darczyńców.
O tym, że książki wieczorową porą smakują najlepiej przekonali się mieszkańcy i goście Nocy Bibliotek 2017, zorganizowanej przez lubeńska bibliotekę w partnerstwie z Podkarpackim Centrum Hipoterapii gminy Lubenia oraz lokalną młodzieżą – realizującymi projekt pn. „Sieć miejsc przyjaznych młodzieży”. Różnorodność oferty jaką przygotowaliśmy na tę wyjątkową noc nie pozwoliła na choćby chwilę nudy.
Uczestnikom Nocy Bibliotek zapewniliśmy także poczęstunek, składający się z lubianych przez wszystkich, a w szczególności najmłodszych, słodkości oraz owoców i napojów.
Co się nie udało zrealizować? Nie udało przeprowadzić się gry plenerowej, gdyż wszyscy byli tak zaabsorbowani innymi zabawami i grami, że nie było możliwości utworzyć 5 grup do gry „Kosmiczna wyprawa”. Być może uda nam się następnym razem.
W Nocy bibliotek uczestniczyło około 150 osób. Był to dla nas czas wytężonej pracy przy nielicznej obsadzie kadrowej. Dzięki pomocy wolontariuszek z gimnazjum oraz młodzieży z projektu i ich koordynatorów Noc Bibliotek była wyjątkowa i niepowtarzalna - pomogli nam bowiem organizacyjnie oraz poprowadzili część programu, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni. Swoją pomoc okazał nam też wójt gminy i GOK.
Wrażenia po imprezie - cytaty:
- „Organizacja tak dużej imprezy plenerowej z wieloma atrakcjami dla różnych grup odbiorców stanowiło wyzwanie oraz kosztowało wiele wysiłku. Jednak widząc efekty tej ciężkiej pracy, zadowolenie rodziców i uśmiechy na twarzach ich pociech, bardzo się cieszę, że włączyliśmy się w Ogólnopolską akcję „Noc Bibliotek.”
– Urszula, mł. bibliotekarz GBP w Lubeni)
- „Świetna impreza! Moi koledzy i koleżanki są tego samego zdania. To była doskonała propozycja dla lokalnej młodzieży, aby miło oraz kulturalnie spędzić czas”
– Karolina, lat 15
- „Praca jako wolontariusz przy organizacji tak wspaniałej imprezy była ogromną przyjemnością. Bardzo podobała mi się joga śmiechu, spotkanie z aktorem, który stąpał po czerwonym dywanie oraz noc filmowa w bibliotece. Oby więcej takich wydarzeń!”
– Ania, lat 15
- „Bardzo cieszymy się, że impreza została zorganizowana w sobotę, dzięki czemu mieliśmy możliwość uczestniczenia w niej całą rodziną. Nasze dzieci są bardzo zadowolone, przygotowaliście wiele ciekawych atrakcji dla nich, ale także dla dorosłych. Zuzi i Emilce najbardziej podobały się: teatrzyk Kamishibai, ożywianie kolorowanek za pomocą aplikacji tabletowych oraz robienie owocowych szaszłyków.”
– Pan Dariusz, uczestnik Nocy Bibliotek.
- „Nie wiedziałem, że Bolesław Leśmian może być tak pomocny we flirtowaniuz dziewczynami. Bardzo podobała mi się ta gra, a także reszta atrakcji. Mam nadzieję,że będę miał możliwość uczestnictwa w tej imprezie za rok!”
– Mateusz, lat 16
- „Program Nocy Bibliotek bardzo nam się podobał, dlatego chętnie tutaj przyszliśmy. Zachwycił mnie koncert poezji śpiewanej – nie wiedziałam, iż w naszej gminie znajduje się tyle utalentowanej młodzieży. Jesteśmy z mężem pod wrażeniem. Bardzo cieszy nas otwarcie „Biblioteki na świeżym powietrzu” – już wzięliśmy sobie książki do czytaniai chętnie wymienimy je na kolejne.”
– Pani Grażyna, emerytka, uczestniczka wydarzeni