What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu

Magicznie i edukacyjnie w Gminnej Bibliotece Publicznej w Suszcu

Gminna Biblioteka Publiczna w Suszcu po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek.  Na wydarzenie przybyło 52 dzieci - uczniowie szkół Gminy Suszec (w wieku 7-12 lat), nad którymi pieczę sprawowało 9 opiekunów. Tak samo, jak organizowana corocznie wiosenna Noc z Andersenem, tak i tę Noc rozpoczęto o 20,oo wieczorem, a zakończono o 8,oo rano kolejnego dnia.

Po uroczystym przywitaniu wspólnie opracowano regulamin Nocy. Oczywiście, dzieci wprowadzono w temat, opowiedziano o akcji mającej na celu promowanie czytelnictwo, a tym samym książkę i bibliotekę.

A cóż w czasie tej magicznej Nocy u nas się działo?

Już na początku zaciekawił wszystkich pokaz iluzjonisty MARIO . Uczono dzieci wiązania i ekspresowego rozplątywania sznurów, a poniektórzy mieli okazję spróbować swoich sił przy sztuczkach z kartami. Była też czarodziejska kostka i skrzynia, magiczne łączenie metalowych kół, przelewanie mleka do rulonu z gazety, wlewanie do szklanki wody ze złożonej gazety.

Zagościli też u nas aktorzy Teatru Edukacji i Profilaktyki „MASKA” ze spektaklem „Nie do wiary! W bibliotece kryją się czary”. Temat – oczywiście proczytelniczy. Przedstawili historię Zosi, która biorąc książkę z rąk bibliotekarki – pani Sowy, przeżyła przygodę swego życia. Poprzez tajemnicze zaklęcia w starej księdze poznaje Kangura z dziurą w brzuchu, sympatyczną Pszczółkę oraz krakowskiego Szewczyka, który chce się zatrudnić w bibliotece i jeszcze za etat dopłacić. Czary, magia… w tym pomagali Zosi uczestnicy Nocy. 

Po części artystycznej, przyszedł czas na dawkę informacji i ciekawostek związanych z bibliotekami. Z bogatej w zdjęcia prezentacji  pt. „Najpiękniejsze biblioteki w Polsce i na świecie”, dzieci nie tylko dowiedziały się o najwspanialszych książnicach globu, ale i poznały pojęcie „biblioteczny design”.
Po prezentacji dzieci otrzymały karteczki, na których wypisały swoje marzenia związane z urządzeniem biblioteki. Zaś po Nocy Bibliotek przygotowana została wystawa prezentująca wszystkie marzenia dzieci, a z nich wyłoniła się  nowoczesna biblioteka, nasycona elektroniką i niezwykłym wyposażeniem, takim jak fantazyjne fotele, podświetlane regały, czy książki podwieszone pod sufitem. Dla pracowników GBP w Suszcu najmilszym zapisem były  komplement: „Biblioteka w Suszcu jest fajna”.

Książka Anity Graboś „Wyspy” była pretekstem do  kontynuowania tematu marzeń. Uczestnicy mieli okazję szaroburym obrazkom nadać kolory i stworzyć fantazyjne „wyspy-marzenia”.
W  ramach sprawdzenia  swojej wiedzy i siły wyobraźni, dzieci zmierzyły się z „Magicznymi skrzyniami”. Każdy losował po trzy tajemnicze przedmioty i odgadywał ich nazwę lub przeznaczenie, a dodatkowo „musiał” skojarzyć go z tytułem książki.
Kolejna część - ponownie edukacyjna, ale nawiązująca do Nocy: prezentacja „Zwierzęta nocy” oraz wysłuchanie nocnych odgłosów lasu.
Dalej: wszyscy, którzy dysponowali jeszcze siłami, mogli potańczyć do najbardziej skocznych dziecięcych przebojów. Po sporej rozgrzewce, tańcach i podskokach, uczestnicy mogli się nieco wyciszyć i odprężyć oglądając przygotowaną prezentację pt. „Niebo nocą”. Wprowadzeni w nastrój zadumy i już wyciszeni mogli się w końcu położyć na karimatach i zagnieździć w swoich śpiworach.
W późnych godzinach nocnych wyświetlono film „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra”, a do snu (nawiązując do filmu) przeczytano książkę „Tajemnica pociągu” Martina Widmark’a.

Po pobudce jeszcze raz  głośne czytanie, tym razem opowieści o pięknej przyjaźni pt. „Szary domek” autorstwa Katarzyny Szestak. Zaproponowano do wypożyczenia (nadesłane przez Organizatora Nocy) książki, m.in. „Nowe przygody Kubusia Puchatka” (z przekładem Michała Rusinka) oraz „Franek i miotła motorowa” Agnieszki Frączek z serii „Czytam sobie”. Jeszcze tylko dyplomy z podziękowaniem za wytrwałość (niespanie!) i dzieci całe i zdrowe oddano (stęsknionym?) rodzicom.

Każdy z uczestników Nocy otrzymał nadesłane zakładki do książek, nalepki z exlibrisem, kalendarzyki otrzymane z Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, foldery promujące nasz region otrzymane z Biura Informacji Turystycznej w Pszczynie oraz ulotki  dot. programu „Rabka Festiwal” zachęcające do zainteresowania się grami edukacyjnymi Granna, a tym samym zorganizowanie zajęć z grami planszowymi (do czego się przymierzamy).

Uczestniczono w webinarium, skorzystano z podpowiedzi zamieszczonych w „Półce z pomysłami”, wykorzystano porady zamieszczone w „Małej książce na Noc Bibliotek”, rozreklamowano Noc we wszystkich placówkach oświatowych Gminy oraz rozwieszono nadesłane plakaty promujące akcję.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że zdecydowaliśmy się wziąć udział w ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Do zobaczenia ponownie w 2018 roku.

Gabriela Folek wraz z pracownikami GBP w Suszcu

 
 
 
Back to Top