What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

„NOCNE PORUSZENIE - CZYLI BIBLIOTEKA INACZEJ”.

Biblioteka Pedagogiczna w Sieradzu już po raz drugi włączyła się w ogólnopolskie obchody NOCY BIBLIOTEK. W tym roku w naszej placówce impreza biblioteczna odbyła się pod hasłem NOCNE PORUSZENIE - CZYLI BIBLIOTEKA INACZEJ”. Tak jak w ubiegłym roku przygotowaliśmy dla naszych czytelników i pozostałych gości liczne atrakcje.

Przekazane nam przez głównych organizatorów materiały promocyjne, takie jak plakaty, zakładki, naklejki itp. posłużyły nam do promowania akcji w środowisku lokalnym. Każdy gość odwiedzający naszą bibliotekę otrzymywał naklejkę z logo Nocy Bibliotek.

 

Sobotnią imprezę rozpoczęła prezentacja teatrzyku Kamishibai, który placówka pozyskała niedawno w ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa. Dzieci mogły posłuchać dwóch bajeczek: Bursztyn – historię niewidomej dziewczynki o imieniu Alicja oraz Gdzie jesteś Marudku – historię o przyjaźni chłopca Leosia i jego psa Marudka.

Kolejną atrakcją była projekcja filmu Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra, pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji historia dwójki małoletnich detektywów na tropie tajemnicy diamentu. Na seans przyszły dzieci z rodzicami lub dziadkami.


Odmienną propozycją dla dzieci była prezentacja bajki Calineczka H. Ch. Andersena. Maluchy wysłuchały jej z tradycyjnej płyty gramofonowej, która wzbudziła w nich ogromną ciekawość.

Kolejnym punktem sobotniej imprezy przeznaczonym dla nieco starszej widowni było przedstawienie Janko Muzykant na podstawie noweli H. Sienkiewicza przygotowane przez zespół teatralny LO2 działający w II Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Sieradzu. Odbyło się ono w nietypowym miejscu – w korytarzu magazynów bibliotecznych i dostarczyło widzom wielu wzruszeń. Stanowiło niewątpliwie główną atrakcję wieczoru, na którą przybyło najwięcej gości zauroczonych poziomem artystycznym spektaklu i poruszonych grą aktorską utalentowanej młodzieży.

Nocną imprezę zakończyło tak jak w ubiegłym roku, cieszące się jeszcze większym niż poprzednio zainteresowaniem, zwiedzanie magazynów bibliotecznych w świetle latarek czyli Mroczne zakamarki Biblioteki. Z przyniesionymi latarkami w dłoniach najodważniejsi czytelniczy zgłębiali najciemniejsze i najmroczniejsze zakątki biblioteki. Magazyny nocą stają się zupełnie innym miejscem, które żyje własnym życiem i odkrywa tajemnice swych mieszkańców. W oczach niektórych śmiałków widać było przerażenie i strach, który szybko minął po zapaleniu światła.

Oprócz zaplanowanych na określone godziny wydarzeń przez cały wieczór czynna była Herbaciana czytelnia, do której zwabiał gości zapach świeżego domowego ciasta – wypieków naszych pracowników, których można było skosztować przy filiżance herbaty lub kawy.

Na chętnych w kąciku malarskim czekała koleżanka, która przy pomocy farb, pod hasłem: Zostań bajkowym bohaterem zamieniała dziewczynki w biedronki, myszki lub motylki, a chłopców w upiory i super bohaterów.

Wszyscy, ci pomalowani i ci bez makijażu, mali i duzi, mogli zrobić sobie zdjęcie z Przyjacielem Biblioteki, wielkim pluszowym misiem, który w Misio-budce bacznie obserwował przebieg imprezy.

  

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się Wielkie PUZZLO-wanie i GRY-lowanie czyli salon gier dla osób w wieku od 0 do 100 lat, gdzie każdy mógł zagrać w gry planszowe i logiczne , rozwiązać łamigłówki i labirynty oraz ułożyć puzzle. Nie zabrakło też kredek i kolorowanek.

Tego wieczoru odwiedził nas również przedstawiciel lokalnych mediów Pan Paweł Gołąb, który jest autorem kilku prezentowanych fotografii.

NOC BIBLIOTEK nie mogła oczywiście odbyć się bez bezpośredniego obcowania z książką i była też okazją do popularyzacji Boockrossingu.

Wydarzenia tej nocy nie zakłóciły pracy Wypożyczali, gdzie jak co dzień można było oddać lub wypożyczyć książki.

Imprezie towarzyszyły wystawy w holu biblioteki pt.: Ekslibris jest sztuką i Oni też byli bibliotekarzami oraz wystawa w wypożyczalni pt.: Pozytywnie zakręcona - prace plastyczne niezwykłej dziewczyny, która wbrew przeciwnościom losu nie poddała się, a w walce z chorobą pomogła jej miłość do muzyki i malarstwa.

W holu biblioteki znajdowała się nasza kronika gdzie każdy z odwiedzających mógł złożyć swój podpis i wyrazić opinię na temat działalności placówki. Wielu z nich skorzystało z tej okazji.

NOC BIBLIOTEK w naszej bibliotece odwiedziło około 150 osób. Wiele z nich towarzyszyło nam w tym wydarzeniu po raz drugi. Wszyscy chwalili nowe działania placówki i popierali tę formę popularyzacji czytelnictwa wśród lokalnej społeczności.

 
 
 
Back to Top