What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

Noc bibliotek w teatralnym klimacie w Sianowie

To było już III już wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek. Noc Bibliotek to ogólnopolska wieczorno-nocna akcja promująca czytelnictwo i biblioteki, jako najbardziej dostępne instytucje kultury. Sianowska biblioteka wraz z filiami włączyła się to tegorocznej akcji, jako jedna z pierwszych, toteż została wyróżniona materiałami i książkami promocyjnymi. Tegoroczne hasło akcji brzmiało „Czytanie porusza”.

Naszą noc w sianowskiej bibliotece rozpoczęliśmy w punktualnie o 19.00, wtedy otworzyły się drzwi biblioteki i nasi młodzi użytkownicy w blasku świec wkroczyli do czytelni. Do naszej 15nastki dołączyła zaprzyjaźniona grupa czytelników z Punktu Bibliotecznego w Skibnie. Zaczęliśmy naszą imprezę w teatralnym klimacie. Pierwszą część zajęć poprowadziła Małgorzata Szyszka, reżyserka i scenarzystka. Prowadzi własny teatr w ramach którego między innymi wyreżyserowała na podstawie opowiadań F. Dostojewskiego - "Dwa razy dwa - cztery, czyli wszystko, co piękne i wzniosłe". Produkcja ta nagrodzona została podczas 32. OFTJA we Wrocławiu. Od paru lat zajmuje się reżyserią filmów i reportaży. Autorka wielu dramatów dla dzieci tj. „Gdzie jest król?”, „Tragedia Grecka”, „Człowiek ze śmietany”, „Dzyń”, „Błękitny krąg”.  Autorka warsztatów teatralnych dla dzieci i młodzieży DZIWIERZ .I taki był właśnie tytuł naszego warsztatu – „Spotkanie z Dziwierzem - rozwijanie wyobraźni”. Warsztat teatralny Dziwierz, zainspirowany został wierszem Kalinowe dwory Juliana Tuwima, zachęcił on uczestników do poszukiwania swojego wewnętrznego Dziwierza. Warsztaty odbyły się w ramach projektu Kulturotwórcza Rodzinka realizowanego w ramach projektu FIO. Kolejnym etapem naszej nocnej przygody, było przejście do czarodziejskiego ogrodu przez mroczny i tajemniczy tunel. Gdy już dostaliśmy się do ogrodu, zadaniem uczestników było odnalezienie, kopert z zagadkami i zadaniami. Kiedy wszystkie koperty znalazły swoich adresatów, wróciliśmy do biblioteki, gdzie nastąpiło otwieranie kopert i wypełnianie zadań.  Kolejną atrakcją naszego wieczoru było wspólne przygotowanie kolacji. Powstały stosy przepysznych kolorowych kanapek, które błyskawicznie zostały pochłonięte. Następnie tuż przed nocnym seansem filmowych, milusińscy wysłuchali fragmentu książki Martina Widmarka i Heleny Willis pt.” Tajemnica więzienia”. Nie wszyscy wytrzymali do końca, co chwilę dało się słyszeć delikatne pochrapywanie z kącików biblioteki. Naszą przygodę zakończyliśmy o 8.00  rano w sobotę. Do zobaczenia za rok! Akcja przyczyniła się do wzrostu znaczenia bibliotek w środowisku lokalnym, pokazała, że biblioteka jest miejscem przyjaznym dla każdego.

Tekst i foto: Monika Olszak, Krystyna Jurgo

 
 
 
Back to Top