What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

Wita Łódź Filia nr 14 Dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście

3 czerwca 2017 roku. Wybiła godzina 17:00

Przybyłych na Noc Bibliotek gości powitała dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście Pani Monika Chaber-Barłoga, następnie głos zabrała Maria Wiszniewska koordynatorka akcji (przy Struga 14). Hasło tegorocznej NB „Czytanie porusza” najlepiej oddał wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa” i od tego właśnie zaczęliśmy, od wspólnej recytacji. Czuliśmy się bardzo poruszeni w pełnym tego słowa rozumieniu.

Dalej były warsztaty prowadzone przez Mariusza Gosławskiego, zatytułowane „Współczesne czarownice”. Wywarły wielkie wrażenie na dorosłych i jeszcze większe na dzieciach i młodzieży. Wszyscy słuchali i oglądali prezentację fotografii z zapartym tchem a czasami i z odrobiną strachu. Następnie było gotowanie zmieniającego barwy napoju miłosnego w towarzystwie wspólnie wypowiadanych zaklęć, wyczekiwanie na efekt warzenia i możliwość wypicia niewielkiej ilości eliksiru. Po ekscytujących warsztatach można było obejrzeć wystawę prac P. Mariusza.

Pora na Teatrzyk kamishibai. Przedstawienie składające się z trzech odsłon:

  1. Kotka Milusia (Elena Molisani)
  2. Mój przyjaciel Kemushi (Natalie Dargent)
  3. Trzeba będzie… (Thierry Lenain)

zaprezentowała zaprzyjaźniona z biblioteką czytelniczka Martynka. Po każdym tytule krótka dyskusja na temat wysłuchanego tekstu. Takie głośne czytanie podobało się i młodszym i starszym uczestnikom NB. Podziękowania gromkimi brawami dopełniły całości przedstawienia.

Budynek przy ul. Andrzeja Struga 14 to parter i  I piętro, na których mieszczą się trzy biblioteki. NB zawładnęła całością. Zaplanowane imprezy odbywały się wszędzie, nawet na zewnątrz budynku, czyli  w plenerze.

Czytanie w ciemności to kolejny etap naszej przygody. W klimacie strachu i grozy, bez żadnego światła otwarta została „Skrzynka potworów”. Enric Lluch i jego „Ogr” poruszyły i rozgrzały do czerwoności wyobraźnie zgromadzonych. Wszystkiemu towarzyszyły tajemnicze i upiorne dźwięki. Pojawienie się u wszystkich „gęsiej skórki” nie było niczym dziwnym. Strach ma przecież wielkie oczy. 

Pokój zagadek. W każdej edycji NB był  bardzo ważnym i oczekiwanym etapem. Tym razem też tak było.

Uczestnicy podzieleni zostali na 3 grupy: niebieską, żółtą i zieloną. Każda miała swojego koordynatora-opiekuna. Kanwą całego wydarzenia była historia tajemniczego Pana M., ekscentrycznego staruszka, który 60 lat temu mieszkał  w tym budynku, w którym teraz mieści się biblioteka i w którym właśnie odbywa się Noc Bibliotek. Kim był ów człowiek i jak się nazywał, dlaczego biblioteka jest właśnie tutaj?  Każda grupa miała do odgadnięcia po siedem zagadek różnych, ale o tym samym stopniu trudności. Działaliśmy w kilku pomieszczeniach i w plenerze. Dopiero odgadnięcie zagadki umożliwiało następny krok, czyli dotarcie i rozwiązanie kolejnego zadania. Na końcu oczywiście czekała nagroda. Ogarnięcie tylu zawodników w tak różnym wieku (od 4 do 15 lat) to było nie lada wyzwanie. Daliśmy radę. Były emocje. Wszyscy byli zadowoleni, szczęśliwi i radośni.

Nadeszła pora żeby się trochę wzmocnić. Czas na poczęstunek. Wszystko przygotowane przez organizatorów czekało, wyglądało pięknie i zachęcająco a pachniało niesamowicie. Kolorowo i zdrowo. Dotychczasowe wysiłki i wrażenia wymuszają uzupełnienie energii.

I piętro zarezerwowane było teraz dla Dyskusyjnego Klubu Książki. Tytuł  „Za zamkniętymi drzwiami”  B.A. Paris przyciągnął dorosłych uczestników NB. Dyskusja była burzliwa, bardzo dynamiczna i ciekawa. Moderatorem była Pani Beata. Czasami było ostro. Szesnaście osób i każdy chciał się wypowiedzieć. W dobrym towarzystwie przy kawie i herbacie szybko minął czas.

Parter w tym czasie był dla dzieci i młodzieży. Projekcja filmu udostępnionego przez organizatorów Ogólnopolskiej Akcji „Noc Bibliotek 2017” Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Stella Nostra (film trwał 71 min.) zwieńczyła nasze wieczorno-nocne spotkanie w bibliotece.

Noc Bibliotek 2017 pod hasłem „Czytanie porusza” była zorganizowana przez Filię nr 14 MBP Łódź-Śródmieście przy czynnym i bardzo ważnym współudziale Działu Gromadzenia, Działu Informacyjno-Bibliograficznego, Filii nr 6, Filii nr 7, Filii nr 10 i Filii nr11. Autorem wszystkich zdjęć jest Anna Andrzejewska.

Pożegnaliśmy się ze wszystkimi.

Do zobaczenia w bibliotekach i za rok na kolejnej edycji Nocy Bibliotek.

W NB przy ul. A. Struga wzięło udział 85 osób. W tym zarejestrowanych, obecnych w całej imprezie  – 56 (w tym 28 dzieci) oraz ok. 29 osób, które zaszczyciły nas swoją obecnością krócej, zwiedzając biblioteki lub uczestnicząc w niektórych atrakcjach wieczoru. Zainteresowało się naszą imprezą Radio Łódź.

Jesteśmy z Wami od początku. Była to nasza trzecia Noc Bibliotek. Zostają wspomnienia i energia, która daje nam siłę przez cały rok. Wszystkie przygotowane przez nas atrakcje były udane i trafione. Niezapomniane wrażenia. Uczestnicy zadowoleni opowiadają kolegom i znajomym jak wspaniale można spędzać czas i bawić się w bibliotece. Lajkują nasze wpisy na Fb i Instagramie. Nawiązały się nowe znajomości i przyjaźnie...

Comments

Za rok też będziemy z Wami

 
 
 
Back to Top