What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

Biblioteka szkolna w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Poznaniu

W ramach Nocy Bibliotek w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego zorganizowano następujące przedsięwzięcia:

"ROCK&BOOK"

Spotkanie, którego celem było zwrócenie uwagi na związki literatury z muzyką rockową. Przedstawiono sylwetki i twórczość muzyków - literatów, m.in. Boba Dylana, Leonarda Cohena i Jima Morrisona. Omówiono tragiczne powiązania literatury z życiem muzyków, m.in. historię zabójstwa Johna Lennona przez fana nie tylko muzyki The Beatles, ale też książki "Buszujący w zbożu". Zwrócono uwagę na inspiracje literackie i artystyczne towarzyszące powstawaniu okładek albumów (np. "Animals" Pink Floyd i "Folwarku zwierzęcego", pisarze i poeci umieszczeni na okładce "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band") czy nazw zespołów (casus The Doors). Podczas spotkania uczeń Jeremiasz Szczecina omówił wpływ literatury na muzykę, zwłaszcza cięższe brzmienia w muzyce hard rockowej. Prezentowanym historiom poszczególnych utworów i ich zależnościom od literatury towarzyszył akompaniament gitarowy w wykonaniu uczniów szkoły: Adama Kolińskiego i Macieja Konke oraz gościa - ucznia V LO w Poznaniu: Alberta Węglińskiego. Podczas spotkania panowała swobodna atmosfera - uczniowie wymieniali się swoimi wrażeniami, wskazywali znane utwory muzyczne danych zespołów i artystów, odnajdywali powiązania literackie. Część wykładowa skupiona była na analizie poszczególnych utworów muzycznych powiązanych z literaturą (np. "The End" The Doors i mit o Labdakidach, trylogia Guns'N'Roses i opowiadanie Dela Jamesa zatytułowane "Without You", "End of the Night" The Doors i "Podróż do kresu nocy" Louisa- Ferdinanda Celine'a, "Romeo and Juliet" Dire Straits" czy The Cinema Show" Genesis i "Romeo i Julia" Szekspira, "Scentless Apprentice" Nirvany i "Pachnidło" Patricka Süskinda). Spotkanie spotkało się z duzym zainteresowaniem i zrodziło pomysl organizacji cyklicznych imprez tego typu w nowym roku szkolnym. Na wrzesien zaplanowano spotkanie, które koncentrować się będzie na relacjach polskiego rocka z literaturą. Spotkanie zorganizowała i prowadziła pani Renata Pawlak.

GRY JEZYKOWE I LITERACKIE

Spotkanie, w ramach którego uczniowie wraz z nauczycielami mogli sprawdzić swoją znajomość lektur, filmów, a także umiejętności językowych. Jednym z przedsięwzięć była wspólna gra w scrabble oraz w gry karciane na podstawie "Romea i Julii" oraz "Stowarzyszenia Umarłych Poetów". W spotkaniu wzięli udział uczniowie klasy I CD oraz absolwent szkoły - Jan Jędrzejczak. Spotkanie zorganizowały pani Renata Pawlak i pani Mariola Dembska.

"NA DEBACIE PRZY HERBACIE"

W spotkaniu wzięli w udział uczniowie klas I CD oraz III A, którzy dyskutowali, dlaczego warto czytać. Przy herbacie i ciastkach swobodnie i interesująco opowiadali o książkach, które zmieniły ich życie oraz wpłynęły na ich wybory i decyzje, a także o takich, które ich zafascynowały i do których chętnie wracają. Była to okazja, by nie tylko porozmawiać o ciekawych lekturach, ale też by lepiej siebie poznać. Odkrywcze były niektóre opowieści uczniów o tym, po jakie książki chętnie sięgają (np. "Wilk stepowy", "Rok 1984", "Władca much", biografie naukowców, artystów, wynalazców). Ciekawym wątkiem spotkania był też temat, dlaczego niechętnie czytają lektury szkolne. Dojrzała argumentacja, porywające relacje z lektur i ciekawa wymiana pomysłów na lektury - to niewątpliwe wartości tego spotkania. Spotkanie zorganizowały pani Mariola Dembska i pani Renata Pawlak

"LEGENDARNA NOC"

Spotkanie z uczniami klasy II D, którego celem było zapoznanie z tajemnicami Poznania oraz książkami opowiadającymi o historii miasta i Wielkopolski. Spotkaniu towarzyszyła projekcja filmu "Tajemnice Poznania". Spotkanie zorganizowała pani Mariola Dembska.

KONKURS JĘZYKOWY "Z POLSZCZYZNĄ ZA PAN BRAT"

Organizatorką konkursu sprawdzającego umiejętność poslugiwania się poprawną polszczyzną była pani Mariola Dembska, a uczestniczyli w nim uczniowie klas I A oraz I CD: Damian Bocheń, Kacper Kaszuba, Anna Jawień, Adam Różycki, Bartłomiej Stachowiak, Marcin Aleksandrzak, Dominik Kowalski, Adam Staniszewski, Patryk Skoczylas i Jakub Tomczak. Konkurs był okazją, by doskonalić umiejętność poprawnego posługiwania się językiem polskim, a także by wyeliminować z nawyków językowych najczęstsze błędy.

 

 
 

 

 
 
 
Back to Top