What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

Noc w Bibliotece Muzeum Narodowego w Szczecinie - czytanie porusza!

Biblioteka Muzeum Narodowego w Szczecinie po raz pierwszy włączyła się w 3. ogólnopolską akcję Noc w Bibliotece (sobota, 3 czerwca 2017, godz. 20-22). Jej uczestnicy - w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni, zazwyczaj odwiedzanej przez zupełnie innych czytelników (muzealników, archeologów, historyków) - mieli okazję wysłuchać książki „Basia i biblioteka", głośno czytanej przez Małgorzatę Narożną (Kluboksięgarnia FiKa Szczecin), pokazującej bibliotekę jako miejsce pobudzające dziecięcą wyobraźnię, doskonale wpisującej się w tegoroczne hasło akcji: czytanie porusza. Dzięki grafoskopowi wszyscy na bieżąco mogli podziewać efekty tego pobudzenia  na suficie bibliotecznej czytelni, na którym wyświetlane były powstałe na folii rysunki dzieci i ich rodziców.

Druga część spotkania, to gra „Biblioteczne Meandry”, czyli szkolenie biblioteczne w formie zabawy. Dzieci dowiedziały się co to jest katalog wystawy, katalog biblioteczny, karta katalogowa, sygnatura książki, rewers biblioteczny; wcieliły się w czytelnika szukającego w kartkowym katalogu bibliotecznym książki i wypisującego rewers oraz bibliotekarza, szukającego książki na regale bibliotecznym (w BMNS w tym celu czasami trzeba wspinać się po drabinie aż  pod sufit!).

Druga cześć gry związana była z wystawą Muzeum Narodowego w Szczecinie "Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”. Najpierw uczestnicy zapoznali  się z muzealnym savoir-vivre’m, a następnie zwiedzili wystawę z przewodnikiem Krystyną Milewską (Dz. Edukacji MNS). Ostatnim zadaniem gry, która zamieniła się odkrywanie „meandrów wystawowych”, było znalezienie na ekspozycji  elementu z obrazka-zagadki.  Na koniec można było zrobić sobie zdjęcie z portretem Gryfity, wykorzystując aplikację Snapchat (projekt „Genealogia” studentów pracowni Komunikacji Wizualnej na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki w Szczecinie, zrealizowany na Europejską Noc Muzeów 2017).

Uczestnicy opuścili Bibliotekę Muzeum Narodowego w Szczecinie nie tylko z nagrodami książkowymi i okołoksiążkowymi (zakładki, ekslibrisy, flirt literacki) zasponsorowanymi przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, Kluboksięgarnię FiKa i Muzeum Narodowe w Szczecinie, ale także – miejmy nadzieję - z głową pełną pozytywnych wrażeń, bo takie na pewno ta NOC pozostawiła w organizatorkach wydarzenia.

____________________________
Noc Bibliotek / Noc w Bibliotece Muzeum Narodowego w Szczecinie
Hasło: Czytanie porusza.

3 czerwca 2017 (sobota), godz. 20-22.
Biblioteka MNS / Muzeum Tradycji Regionalnych, ul . Staromłyńska 27.

Organizatorzy:
- Biblioteka Muzeum Narodowego w Szczecinie
- Kluboksięgarnia FiKa Szczecin
- Koło 9 Bibliotek Instytucji Kultury. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich/Oddział Szczecin.

Książka: "Basia i biblioteka" -  Zofia Stanecka, il. Marianna Oklejak, Wyd. Egmont 2017.
Basia razem z innymi przedszkolakami odwiedza bibliotekę. Biorą udział w warsztatach artystycznych z autorką i ilustratorką ulubionych książek Basi – Różą Marcinek. Czytana książka porusza temat wyobraźni. Do czego przydała się dzieciom na zajęciach w bibliotece? Sprawdźcie sami!  Seria przeznaczona jest dla dzieci w wieku 3-7 lat.

Wystawa: „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku”.
Wystawa poświęcona sztuce na dworze książąt pomorskich (Gryfitów) w okresie jej największego rozkwitu w XVI i początkach XVII wieku. Na wystawie można obejrzeć obrazy, rzeźby oraz wyroby rzemiosła artystycznego, w tym: unikatowy zabytek kultury dworskiej - Drzewo genealogiczne książąt Pomorza Zachodniego - 7-metrowej długości obraz Corneliusa Crommeny’ego z 1598 roku, na którym przedstawiono aż sto pięćdziesiąt pięć osób z rodu Gryfitów oraz stroje i klejnoty księcia Franciszka. Wystawie towarzyszy ciekawa oferta edukacyjna dla dzieci i młodzieży

Oprac.: Marta Kurzyńska.
Fot. Michał Wojtarowicz.

 
 
 
Back to Top