Jak wyglądało życie w XIX-wiecznych Chinach?
Jesli chcecie poznać zwyczaje dawnych mieszkańców Państwa Środka, zapozajcie się z ksiażką angielskiej podróżniczki Gordon Cumming Życie w Chinach. Wrażenia z podróży, (Warszawa 1899).
Inspiracją do warsztatu były zajęcia przeprowadzone przez panią Ewelinę Lesisz w Szkole Podstawowej nr 277 w Warszawie. Książka jest dostępna na stronie Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona: https://polona.pl/item/1315906/1/
"Czy życie na chińskiej rzece może być przyjemne?"
Planowanie spotkania:
- Spotkanie zostało opracowane na podstawie fragmentu rozdziału pierwszego "Wędrówki po Kantonie"(s. 31-37). Jeśli jakiś inny fragment książki zainspiruje cię do warsztatu, możesz wykorzystać poniższy plan jako wzór.
- Wybierz fragmenty do omówienia. Postaraj się, aby wybrany kawałek opisywał nietypowe i mało znane zwyczaje, aby znalazły się w nim zapomniane lub nieużywane dziś zwroty. Tekst powinien mieć ok. 2 stron.
Materiały: komputer, telewizor lub rzutnik do wyświetlenia prezentacji, tablica albo duży arkusz papieru zapisywanie myśli, notatek, czyste kartki papieru, kredki, farby, kolorowy papier do wydzieranek, klej, nożyczki, marker, duży arkusz papieru (jeśli będziecie wykonywać plakat, patrz punkt 10).
Czas: 2 x 45 minut + przerwa
Wiek: 11-100 :)
Liczba uczestników: ok. 20 osób
Przebieg zajęć:
1. Przedstawienie się uczestników. Możesz zaproponować zabawę integracyjną.
2. Powiedz czym będziecie się zajmować podczas waszego spotkania, wspomnij że waszym zadaniem będzie wspólna analiza i dyskusja na temat przeczytanego fragmentu starej książki podróżniczej.
3. Rozpocznij mini-dyskusję. Zapytaj uczestników z czym kojarzą im się Chiny, co wiedzą o historii, przyrodzie, kulturze, kuchni… Następnie zapytaj uczestników o książki podróżnicze, reportaże, wspomnienia z podróży. Może ktoś odwiedził Chiny i podzieli się swoimi wrażeniami? A może któryś z uczestników spisuje swoje wrażenia z podróży, prowadzi bloga, fotografuje? Podzielcie się swoim doświadczeniem.
4. Obejrzyjcie razem prezentację lub pokaz slajdów przedstawiający różne rzeczy i zjawiska związane z tematem zajęć (wielkie chińskie rzeki, barki, łodzie spływające rzeką, zdjęcia przewoźników, zarówno współczesne jak i stare, ulice, kupców, stroje ludowe itp).
5. Podzielcie się na małe grupy (3-4 osoby). Poproś, aby uczestnicy zastanowili się nad rodzajami tekstów oraz postarali się wymienić przykłady (sms, mail, reklama, strony internetowe, instrukcje obsługi, ulotki, itp.) Zastanówcie się w grupach jaki jest cel tekstu?
6. Powiedz, że przeczytacie teraz w grupach fragment tekstu, o którym wcześniej rozmawialiście. Po przeczytaniu wymieńcie się pierwszymi wrażeniami, odczuciami. Możecie wypisać na kartkach/tablicy słowa klucze związane z tekstem.
7. W grupach wynotujcie ciekawe i przede wszystkim nieznane, niezrozumiałe słowa. Zwróćcie uwagę na szyk zdania: czy jest podobny do współczesnego? Wskazówka: młodszym uczestnikom pomoże jeśli zapytasz co im utrudniało lekturę.
8. Poproś, aby każda grupa wybrała z tekstu jedną czynność, najlepiej związaną ze specyfiką życia na rzece (rzucenie kotwicy, wiosłowanie, przybijanie do portu, itp.) i zapisała na czystej kartce.
9. Prowadzący zbiera kartki i rozdaje, tak aby każda grupa dostała kartkę napisaną przez inną grupę. Teraz każda grupa wspólnie musi przedstawić za pomocą gestów, pantomimy, figury czynność wymyśloną przez inną grupę.
10. Następnym zadaniem będzie wykonanie plakatu lub ulotki reklamującej wycieczkę śladami dawnych mieszkańców rzeki Perłowej. Wszyscy uczestnicy wybierają wspólnie motyw przewodni dla waszej wycieczki. Zastanówcie się nad hasłem reklamowym, krótką informacją do umieszczenia na plakacie/ulotce, oraz jaką techniką chcecie wykonać pracę (np. rysunek kredkami, farbami, wyklejanka, wydzieranka). Możecie tez wykonać prostą makietę łódki z papieru i przykleić ją jednym bokiem do plakatu, aby zwracała jeszcze większą uwagę. Jeśli wolicie, możecie też podzielić się pracą i każda grupa wykona swój własny plakat lub ulotkę.
11. Zapytaj o wrażenia z warsztatu, porozmawiajcie jeszcze o temacie, o książkach podróżniczych. Zaproś uczestników do ponownego spotkania i zorganizowania wystawy prac.
12. Pożegnanie, prowadzący dziękuje wszystkim za udział w spotkaniu.