What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

„Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...”

„Książki są lustrem  -  widzisz w nich to, co już masz w sobie...” - Noc Bibliotek w Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie

„Książki są lustrem - widzisz w nich to, co już masz w sobie...” pisał Carlos Ruiz Zafon – o prawdziwości  tych słów mogliśmy się przekonać podczas niezwykłego spotkania, na którym owo lustro zaczęło odzwierciedlać słowa uczniów Gimnazjum nr 1 w Nowej Dębie i  okazało się , że Noc Bibliotek musi zamienić się na co najmniej jeszcze trzy noce… Trudno sie dziwić, kiedy w jednym miejscu spotyka sie tak twórcza i zaangażowana grupa młodych ludzi,  którzy chcą  porozmawiać o książce, wybranej spośród wielu  i opowiedzieć o tym, co najbardziej w niej  poruszyło ….Noc  Bibliotek  rozpoczęła  sie słowami wiersza „Ankieta ” ks. Jana Twardowskiego, który konfrontując  nas z oczywistością często  niezauważaną, zadaje  pozornie proste pytania - czy  nie dziwi cię mądra niedoskonałość/  przypadek starannie przygotowany/  niepokój dobroci/ opieka drzew/ przyjaźń zwierząt/  radość głuchoniema/  zwątpienie podjęte z ufnością/ prawda nareszcie prawdziwa …  zmuszając do refleksji, żeby  przestać  wreszcie  pisać  a   zacząć czytać  – bo przecież  tak naprawdę czytamy nie tylko słowo, lecz cały świat…. – i wtedy, kiedy  patrzymy w niebo, przepowiadając pogodę,  zachwycając się  rozwijającymi  pąkami budzącej się do życia przyrody … i  patrząc  na drugiego człowieka, który jest księgą najtrudniejszą , bo każdego dnia otwiera sie na innej stronie...a sztuką ogromną jest dobrze tę stronę odczytać …. I mimo, że uczestników było tylko 12 , to  klimat spotkania, potencjał uczniów  zaowocował  powołaniem  Formacji Nałogowych Pożeraczy Słowa Pisanego , utworzeniem bloga -( fnpsp.bllog.pl), na którym uczniowie  będę mogli pisać o książkach  oraz strony internetowej grupy.

Wyjątkowość lubujących się w czytaniu młodych docenił także dyrektor naszej szkoły pan Zbigniew Wolwowicz, który poniekąd zainspirował uczniów do stworzenia takiej grupy i zaszczycił nas swoją obecnością, aktywnie w spotkaniu uczestnicząc. W żywej, barwnej narracji z dozą właściwego sobie dystansu, humoru  i życzliwości przedstawił  treść ostatnio  przeczytanej  książki, która mogłaby się wydawać zbyt poważna dla młodych ludzi  – „ Ludzie w czasach Jezusa”  Szymona  Hołowni  ( dochód z tej książki został przeznaczony na dożywianie dzieci z Afryki).Przystępnie napisana książka pokazuje, w jaki sposób przyjmowana była wiara w  czasach biblijnych na różnych szerokościach geograficznych świata – uświadamia  np. jak wytłumaczyć na Polinezji pojęcie żłób, jeśli takowe słowo wśród tamtejszej ludności nie jest znane – narodziny Jezusa w muszli, może więc brzmieć nieco egzotycznie, ale i zachęcająco, by takich ciekawostek odnaleźć więcej, sięgając do lektury książki.

Podczas naszej Nocy Bibliotek Dyrektor zgodził sie takze zaingurowąć akcję – „ Nowodębska Półka Czytelnicza ”- przygotowując 10 wybranych przez siebie książek. Celem tej akcji jest dzielenie się  wyborami czytelniczymi znanych w środowisku lokalnym ludzi, którzy polecają  wartościowe książki - co w dzisiejszym świecie przemieszania się wysokiej i niskiej kultury - (zjawisko homogenizacji kultury) i nadmiaru - jest istotnym elementem wartościującym i porządkującym świat.

Następnie każdy z uczestników przedstawił swoją książkę, która go w jakiś sposób poruszyła i zachęcał do jej przeczytania, prezentując – często w sposób teatralny -  wybrany fragment .Był więc m.in i Mały Książę, i Mistrz i Małgorzata, i Pollyanna, i Pan Tadeusz, i Wiedźmin, i Złodziejka książek ...

Na Noc Bibliotek zaplanowano trzy warsztaty – ze względu jednak na magię spotkania – „ Pożeracze Słowa” nie mogli przestać mówić o książce - i czas, który zdawał się zatrzymać w miejscu szybko sie przeminął, jak to bywa, kiedy ludzie czują się ze sobą dobrze – toteż  dwa kolejne warsztaty zostały przeprowadzone  w innym terminie.

Pierwszy warsztat związany był z plastyczną interpretacją wybranej ksiażki - kreatywności jednak nie zabrakło takze przy tworzeniu nowej książki , którą prezentowano w odcinkach, łącząc w logiczną całość namalowane obrazki swoich kolegów i koleżanek.

Kolejny warsztat związany był  z umiejętnością dostrzegania daru, którym jest każdy następny dzień życia… Połączenie zabawy i refleksji to najlepszy sposób, aby młodzi ludzie sami dochodzili do pewnych prawd…- udział w wyścigu  z łyżeczka pełną oliwy w zestawieniu z opowiadaniem Bruno Ferrero „ 365 opowiadań dla ducha”  traktującym o bardzo bogatym królu, który nie potrafił  już się już cieszyć ze zwykłych rzeczy, bo miał przesyt wszystkiego… może dać do myślenia.  Nietypowy tor przeszkód –  z elementami sztuki, muzyki, słowa i form życia pod różną postacią uczniowie pokonywali, skupiając się głownie na tym, żeby być pierwszym - jak to w zawodach sportowych. A przecież po drodze był i piękny obraz, i  skrzypce, i jajko, wrzos i kamień, słowo i puste krzesło, przy którym mogli się zatrzymać - tak po prostu, jak czasem w życiu trzeba się zatrzymać ….Czy goniąc za doczesnymi dobrami, nie gubimy w życiu tego, co naprawdę jest ważne? Czy skupiając się tylko na osiągnięciu celu, przestajemy dostrzegać zwyczajne piękno świata i drugiego człowieka?

Spotkanie było magiczne w jak najbardziej czarodziejskim znaczeniu tego słowa ( nawet ptaki rozpoczęły swój wieczorny  koncert, choć było już po 21 godzinie…) –  rozmowa, czas  spędzony z otwartymi umysłami  w sposób twórczy i niecodzienny, dzielnie się własnym refleksami i przemyśleniami  -  nie wpisują się w żadną z ocen szkolnych, bo są …bezcenne i miejmy nadzieję zaowocują ciekawymi inicjatywami. Trzeci warsztat związany właśnie z interpretacją cytatów mądrej książki Dariusza Chwiejczuka „Czarodzieje mogą wszystko” odbył się podczas happeningu  - Książki dają wolność w połączeniu z akcją bookcrossingową „ Weź tę książkę, przeczytaj, podaj dalej…”

                                                                                                                                                                                                                             Koordynator : Renata Konefał

 

 

 

czytanie ciekawych  fragmentów książek
 
 
 
Back to Top