What is news?

Duis autem vel eum iriure dolor in hendrerit in vulputate velit esse molestie consequat, vel illum dolore eu feugiat nulla facilisis. Stet clita kasd gubergren, no sea takimata sanctus est Lorem ipsum dolor sit amet. Sanctus sea sed takimata ut vero voluptua.

Tańe, gry i poruszenie w Bibliotece Raczyńskich

Gry planszowe, gra terenowa i tańce. Hasło tegorocznej Nocy Bibliotek potraktowaliśmy dość dosłownie: skoro czytanie porusza, postanowiliśmy poruszyć naszych czytelników.  Zaczęło się od gry dla dzieci Porusz z nami bibliotekę i znajdź skarb. Dwie grupy czytelników rozwiązywały zadania i szukały wskazówek, ukrytych tak w bibliotece dla dzieci, jak i wypożyczalni dla dorosłych.  Dzięki wspólnej pracy i koleżeńskiej pomocy , po odwiedzeniu kilku bibliotecznych pomieszczeń, udało się odnaleźć skarb.  Noc Bibliotek dla młodych czytelników zakończyły gry integracyjne i, oczywiście, rozmowy o książkach.

Gdy dzieciaki szukały skarbu, w Galerii Atanazego dorośli czytelnicy mieli szansę podziwiać skarby z naszych Zbirów specjalnych. Noc Bibliotek była ostatnią okazją do oglądania wystawy w modzie dziewiętnastowiecznego Poznania. Ekspozycji towarzyszył wykład, z którego odwiedzjący mogli dowiedzieć się wiele na temat trendów sprzed ponad stu lat, reklam pracowni gorseciarskich i obuwniczych  oraz sposobów poznanianek na połączenie poznańskiej gospodarności i nadążaniem za modą.

W trakcie całej Nocy Bibliotek można było też grać w gry planszowe i karciane. Do brydża zapraszała Anna Gruszecka, dyrektor Biblioteki Raczyńskich, a wicedyrektor Włodzimierz Naumczyk  mierzył się z czytelnikami w grze w scrabble.  Poza tym na czytelników czekały szachy,  bingo i popularne karcianki i planszówki.  Atrakcją wieczoru była premiera gry wymyślonej przez Sławomira Pacholczyka z Działu promocji. Gra Moja biblioteka polega na wędrowaniu po piętrach biblioteki i wypełnianiu wylosowanych zadań- należy np. oddać książki, odwiedzić wystawę i zajrzeć do czytelni; na graczy czekają niespodzianki w postaci spotkania z dawno niewidzianym znajomym albo … zaciętej windy!

Ostatnim punktem Nocy Bibliotek w Bibliotece Raczyńskich była potańcówka literacka. Choreograf i instruktor tańca Adam Padła przygotował sześć układów tanecznych, inspirowanych literaturą. Zaczęto tradycyjnym polonezem, a potem czytelnicy zgormadzeni na holu tańczyli oberka, taniec żydowski, walca, układ jazzowy, a na zakończenie sirtaki, czyli  taniec Greka Zorby. Literackim wprowadzeniem do każdego układu były fragmenty wierszy i powieści w interpretacji aktorów poznańskiego asz.teatru. Naszym czytelniom było dane poczuć prawdziwa gorączkę sobotniej nocy- uśmiechnięci i roztańczeni czytelnicy opuszczali gmach biblioteki w świetnych humorach i z nadzieją na kolejne spotkania przy grach i kursy tańca.  Nie wychodzili z pustymi rękami, ponieważ wypożyczalnia tej wyjątkowej nocy czekała na czytelników do 22.00 i wielu uczestników spotkań skorzystało z okazji, aby zapisać się do biblioteki i wypożyczyć książki i multimedia.  Liczymy na to, że niedługo spotkamy się na kolejny wydarzeniach  w Bibliotece Raczyńskich, a za rok na kolejnej Nocy Bibliotek.

Wykład
Gra MOJA BIBLIOTEKA
Gry planszowe i nie tylko
Gra terenowa
Gry literackie
Polonez
Walc
Prawie jak w "Skrzypku na dachu"
Jazz!
"Naucz mnie tańczyć, Zorba"
 
 
 
Back to Top