Miłośnicy książek mieli okazję spotkać ulubionych pisarzy, odkryć literacką przeszłość swojego miasta, wspólnie czytać, grać i dyskutować do rana. Wszystko to dzięki bibliotekom, które specjalnie tego dnia „otworzyły się” dla czytelników także nocą. Wiele placówek zaangażowało się w akcję już po raz drugi!
Już niedługo będziecie mieć możliwość dodawania Waszych relacji (teksty i zdjęcia) na stronie akcji w zakładce „Wieści z bibliotek”. Czekajcie na e-mail! Najlepsze pomysły - dobre praktyki z bibliotek opiszemy i wykorzystamy w publikacji elektronicznej, którą w końcu czerwca będzie można pobrać ze strony akcji.
A tymczasem zobaczcie jak minęła Noc Bibliotek w niektórych miejscowościach w całej Polsce.
Wielkim powodzeniem cieszyły się „noce detektywów”. W bibliotece w Wągrowcu tajniki kryminalistyki odkrywali przed czytelnikami zaproszeni policjanci, następnie uczestnicy rozwiązywali zagadki kryminalne, rozpracowywali zaszyfrowane wiadomości, tropili przestępców, szukali zaginionych książek. Także w bibliotece w Głuszycy dzieci poszukiwały ukrytego skarbu i tajemniczej Białej Damy…
Miejscowe legendy (,,O Żelaznym diable”) były motywem przewodnim w bibliotece w Jasieniu. Natomiast bibliotekarze z Wołomina wraz z Michałem Malinowskim, kustoszem konstancińskiego Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, zorganizowali spotkanie z Bajkostworami. Dzieci tworzyły z klocków inspirowane baśniami oryginalne budowle.
Snuciem opowieści warto „zarazić” dzieci już od najmłodszych lat. Nic dziwnego, że dużą popularnością cieszył japoński Teatrzyk Kamishibai. W częstochowskiej Publicznej Bibliotece Pedagogicznej RODN „WOM” teatrzyk prezentowany był przez bibliotekarki przebrane w japońskie kimona, co dodawało czytanym bajkom magicznego charakteru.
„Nocny pociąg do czytania – 8 stacji do zwiedzania” to motyw przewodni Nocy w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Michała Marczaka w Tarnobrzegu. Organizatorzy zabrali dzieci, młodzież i rodziców w podróż między regały, mijając po drodze ulubione tytuły książek i ich autorów. Na każdej „stacji” czekały na uczestników tematyczne zabawy.
Wbrew pozorom Noc Bibliotek to świetna okazja do wyjścia także poza jej mury. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Trzebnicy wzięli udział w grze terenowej śladami…krasnali. Z kolei Nowohucka Biblioteka Publiczna w Krakowie zorganizowała dla dzieci wyprawę detektywistyczną po okolicy - „Tropami detektywów”.
W tym roku obchodzimy rok Henryka Sienkiewicza. Niektórzy organizatorzy lokalnych „Nocy” zdecydowali się nawiązać do utworów pisarza w swoich programach. Biblioteka Publiczna w Stróży wraz z Dyskusyjnym Klubem Książki zorganizowała Fotograficzne Kalambury z sienkiewiczowskimi postaciami, następnie zaprosiła uczestników do gry flirt towarzyski z cytatami z dzieł polskiego noblisty.
„Wolno czytać” – hasło tegorocznej Nocy Bibliotek zainspirowało bibliotekarzy do rozmów z dziećmi na temat wolności oraz różnic pomiędzy zakazami a nakazami. Aby przybliżyć ten temat najmłodszym, pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie przeprowadzili zajęcia na podstawie scenariusza do książki „Basia i wolność”.
Niektóre biblioteki połączyły swoje siły i wspólnie zorganizowały atrakcje dla dzieci i dorosłych. Tak było np. w Bibliotece Szkoły Podstawowej w Gryfinie, która we współpracy z Biblioteką Publiczną w Gryfinie zorganizowała spotkanie pod hasłem „Fantastyczna Noc w Bibliotece”. Uczestnicy mogli wysłuchać historii o superbohaterach z kultowych komiksów, wziąć udział w konkursie na najlepsze fantastyczne przebranie oraz podczas spotkania autorskiego upolować autograf od pisarki Moniki Marin, autorki bestsellerowych „Kronik Saltamontes”. Motyw fantastyczny wykorzystała również Biblioteka w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach. Dla uczestników przygotowano „czarodziejskie” zabawy, takie jak loty na miotle, czary z papieru, warzenie mikstury i poszukiwanie magicznych ksiąg.
W Rybniku Noc Bibliotek przebiegła w iście elżbietańskiej atmosferze. Gra „Kod Szekspira”, koncert muzyki poważnej w „Oberży pod podwiązką”, czy spotkanie i dyskusja z dziennikarzem Wojciechem Orlińskim, to tylko niektóre atrakcje, które czekały na rybniczan.
Biblioteki w całej Polsce zaprosiły też do współpracy aktorów, nauczycieli, przedstawicieli lokalnych władz, którzy czytali fragmenty wybranych książek lub opowiadali o swoich pasjami i zainteresowaniach. Jednym z punktów programu w kilkuset bibliotekach był pokaz filmu Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo”.